برای خرید یا مشاوره با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

برد دید در شب دوربین مداربسته

برد دید در شب دوربین مداربسته

برد دید در شب دوربین مداربسته یکی از مشخصه های مهم دوربین های امنیتی است. در این مطلب به المان های موثر بر این مشخصه و تاثیر هر یک بر برد دید در شب دوربین می پردازیم.

دید در شب دوربین مداربسته چطور کار می کند؟

(برای اطلاعات بیشتر به مقاله دید در شب IR مراجعه کنید)

دید در شب دوربین های مداربسته از طریق تولید نور نامرئی (مادون قرمز) توسط LEDهای دوربین و دریافت تصاویر از طریق این نور توسط چیپ تصویر دوربین صورت می گیرد. در واقع دوربین های دید در شب محیط اطراف خود را روشن می کنند، اما از آنجایی که این نور برای چشم انسان قابل روئیت نیست روشنی محیط توسط انسان قابل تشخیص نخواهد بود.

المان های موثر بر برد دید در شب دوربین مداربسته چه هستند؟

دو المان داخلی بر برد دید در شب دوربین تاثیر می گذارند:

  • قدرت پخش نور IR توسط دوربین: طبیعتا هر قدر LEDهای IR تعبیه شده بر روی دوربین قوی تر باشند قدرت دید در شب دوربین نیز بیشتر خواهد بود. این LEDها دقیقا مانند منابع نور مرئی عمل می کنند و میتوانند محیط اطراف خود را روشن کنند. پس تعداد بیشتر LED یا قدرت بیشتر آنها به صورت مستقیم بر برد دید در شب دوربین تاثیر گذار است. زاویه پرتاب نور مادون قرمز در دوربین نیز میتواند بر برد نهایی دید در شب موثر باشد. در صورتی که LEDها نور را با زوایه کمتری پرتاب کنند طبیعتا تا عمق بیشتری روشنایی ایجاد میکند.
  • نوع چیپ تصویر دوربین: نوع چیپ تصویر نیز المان دیگر موثر بر برد دید در شب دوربین مدار بسته است. هرقدر چیپ تصویر دوربین نسبت به نور مادون قرمز حساسیت بیشتری داشته باشد به میزان کمتری از این نور برای تشکیل تصویر نیاز دارد. پس حتی در صورت ثابت بود قدرت تولید نور IR در دو دوربین، دوربینی که چیپ حساستری نسبت به نور IR داشته باشد محوطه بزرگتری را نمایش می دهد.

البته گذشته از این دو المان، المان های خارجی نیز میتوانند بر دید در شب دوربین تاثیر گذار باشند. برای مثال اگر محیط نصب دوربین با رنگ های تیره پوشیده شده باشد میزان انعکاس نور و در نتیجه روشنایی تصویر کمتر خواهد بود. المان دیگر موثر میزان نور مرئی در محیط است. در صورتی که در شب در محیط نصب دوربین نور مرئی نیز وجود داشته باشد این نور نیز می تواند به نمایش بهتر تصویر در شب کمک کند و به نوعی برد دید در شب را افزایش دهد.

برد دید در شب نوشته شده در کاتالوگ دوربین چطور محاسبه می شود؟

این برد با توجه به بالاترین فاصله پرتاب نور مادون قرمز در دوربین محاسبه می شود و طبیعتا میزان اشاره شده با میزان موثر دید در شب تفاوت خواهد داشت. معمولا در دوربین های مداربسته برد موثر دید در شب دوربین کمتر از نصف حداکثر برد دید در شب است.

مضرات افزایش برد دید در شب دوربین

افزایش برد دید در شب از دو راه ممکن خواهد بود:

اول افزایش قدرت یا کاهش زاویه نوردهی LEDهای دوربین و دوم افزایش حساسیت چیپ تصویر دوربین

در حالت اول افزایش برد در شب به اشباع شدن تصاویر در فواصل نزدیک خواهد انجامید. در صورتی که نور تولیدی توسط دوربین بیش از حد زیاد باشد ممکن اجسام نزدیک بیش از روشن شوند که به سفید شدن کامل آنها و از طرفی بسته شدن دیافراگم دوربین می انجامد. از این رو قدرت نوری دوربین تنها در صورتی باید زیاد شود که هدف در فاصله ای زیاد از دوربین قرار داشته باشد. در صورتی که اهدافی در فاصله نزدیک دوربین نیز وجود دارد بهتر است قدرت نوری دوربین کاهش یافته و از پروژکتورهای مادون قرمز یا پروژکتورهای عادی برای روشن کردن بقیه تصویر استفاده شود.

گرچه افزایش حساسیت چیپ تصویر دوربین به نور مادون قرمز تاثیر مثبتی در تصویر خواهد داشت اما این کار باعث افزایش شدید قیمت دوربین خواهد شد که عیب بسیار بزرگی است.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.