استاندارد IP یا Ingress Protection یک کد استاندارد شده بین المللی مطابق استاندارد IEC 60529 است که میزان مقاومت بدنه تجهیزات الکتریکی در مقابل نفوذ و آسیب رسانی آب و اجسام را مشخص می کند. در این مطلب با این استاندارد و نحوه کد گذاری آن بیشتر اشنا خواهید شد.

ساختار کد

ساختار اصلی استاندارد IP از یک کد دو حرفی IP به همراه یک عدد دو رقمی پس از آن تشکیل شده. پس از این کد نیز ممکن است حروفی در راستای دادن اطلاعات بیشتر در رابطه با مقاومت بدنه یا شرایط تست مورد استفاده قرار گیرد.

اصلی ترین قسمت این کد، عدد دورقمی اشاره شده پس از حروف IP است. رقم سمت چپ این عدد میزان مقاومت در مقابل ورود اجسام و گرد غبار و عدد سمت راست میزان مقاومت در مقابل نفوذ آب را نشان می دهد. در گذشته این کد دارای یک رقم سوم جهت نشان دادن مقاومت فیزیکی در مقابل ضربه نیز بود که امروزه آن را در کد جدول زیر نحوه ساخت کد را نشان میدهد:

جدول ساختار استاندارد IP

[table id=1 /]

رقم اول از کد IP

همانطور که گفته شد رقم دوم از کد مشخص کننده میزان حفاظت بدنه در مقابل نفوذ آب است.

[table id=3 /]

رقم دوم از کد IP

همانطور که گفته شد رقم اول از کد مشخص کننده میزان محافظت بدنه در مقابل برخورد اجسام و گرد و غبار است.

[table id=2 /]

حروف بعد از کد

همانطور که گفته شد در صورتی که دستگاه دارای مقاومت یا شرایط خاص تست باشد این موضوع توسط یک حرف پس از کد مشخص می شود. مفهوم این حرف توسط جدول زیر مشخص خواهد شد.

[table id=4 /]

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂