نرم افزار تشخیص چهره در سیستم های مداربسته در واقع بخشی از توانایی های برخی از نرم افزار های VMS هستند که در این مطلب در مورد صحبت خواهیم کرد.

پردازش تصویر

(برای اطلاعات بیشتر به مطلب پردازش تصویر دوربین های مداربسته مراجعه کنید)

پردازش تصویر شاخه ای از علم مخابرات است که در رابطه با آنالیز تصاویر و درک اطلاعات آن فعالیت می کند. تمام مکانیزم های هوشمند تصویری در واقع شاخه از علم پردازش تصویر به شمار می روند، از مکانیزم های ساده مانند حرکت در تصویر (Motion Detection) تا مکانیزم های پیچیده مانند تشخیص هویت از طریق عنبیه چشم (Iris identification) بخشی از علم پردازش تصویر به شمار می رود.

پردازش تصویر چهره

زمانی که صحبت از تشخیص چهره در دوربین های مداربسته می شود لایه های متفاوتی از نیاز مد نظر قرار می گیرد. شما باید با توجه به نیاز خود دقیقا مشخص کنید که انتظارتان از یک دوربین تشخیص چهره کدام یک از موارد زیر است. توجه داشته باشید که افزایش انتظارات شما در چنین سیستم هایی بسیار پرهزینه خواهد بود.

  • امکان تشخیص چهره: ممکن است منظور شما از دوربین تشخیص چهره دوربینی باشد که بتوان در تصاویر ضبط شده آن صورت افراد را تشخیص داد. در این صورت باید با توجه به نیاز خود دوربینی با لنز و روزولشن مناسب را انتخاب کنید. برای این کار بهتر است مطلب برد تشخیص چهره دوربین مداربسته را بخوانید.
  • تشخیص چهره توسط دوربین: ممکن است شما نیاز داشته باشید دوربین صورت افراد را تشخیص داده و تنها از آنها عکس بگیرد. در این صورت مکانیزم ساده ای از پردازش تصویر محل صورت افراد را تشخیص داده و از صورت عکس می گیرد. این تصاویر در سیستم ضبط شما ذخیره می شوند.
  • تشخیص هویت توسط دوربین: پیچیده ترین حالت زمانی خواهد بود که شما نیاز داشته باشید دوربین گذشته از تشخیص صورت، هویت صورتها را نیز تشخیص دهد. این کار به مکانیزم پردازش تصویر نسبتا پیچیده ای نیاز خواهد داشت. میزان دقت نیز در انتخاب چنین سیستمی بسیار با اهمیت است.

روش های تشخیص هویت صورت

روشهای متفاوتی از پردازش تصویر برای تشخیص هویت افراد در سیستم های مداربسته مورد استفاده قرار میگیرد. بعضی از این روش ها ساده هستند اما دقت بسیار پایینی دارند. برای مثال ساده ترین روش تشخیص هویت افراد از طریق چهره اندازه گیری فاصله دو چشم افراد است. این روش با دقتی حدود 1 به 60 افراد را تشخیص می دهد و البته دارای نقاط ضعفی هم هست. برای مثال ممکن است نتواند یک فرد را با و بدون عینک تشخیص دهد. روش های پیچیده تر پردازش تصویر یک آنالیز عمومی از صورت فرد را می گیرند و در نهایت اقدام به شناسایی صورت فرد می کنند. با این حال توجه داشته باشید که معمولا محدودیت های سیستم های پردازش تصویر خیلی بیشتر از چیزی است که شما در فیلم های سینمایی دیده اید! پس سطح توقعات خود را پایین بیاورید.

یک سیستم تشخیص هویت صورت به چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

  • دوربین مداربسته: دوربین مداربسته باید دارای رزولوشن تصویر بالایی باشد. هرچه رزولوشن تصویر بالاتر باشد امکان تشخیص دقیقتر چهره بیشتر خواهد شد.
  • سرور: از آنجا که تمام پردازش های نرم افزاری باید در سرور انجام شود هرچه از سیستم پیچیده تری برای پردازش تصویر استفاده کنید نیاز به سرور قوی تری نیز دارید.
  • نرم افزار پردازش تصویر: نرم افزار بخش اصلی کار را انجام می دهد. نحوه نوشته شدن نرم افزار نقش بسیار زیادی در دقت نرم افراز شما دارد پس باید انتخاب اصلی شما در این بخش خواهد بود.

سیستم تشخیص هویت در دوربین مداربسته چقدر هزینه دارد؟

در حال حاضر هزینه نصب چنین سیستمی با دقت قابل قبول بسیار بالاتر از آن است که بتوانید از آن برای منزل مسکونی یا دفتر اداری خود استفاده کنید. معمولا مشتری چنین سیستم هایی ارگان های امنیتی هستند که داشتن چنین قابلیت برای آنها بسیار مهم و حیاتی است. متاسفانه سیستم های حفاظت تصویری فعلی را نمی توان با فیلم های سینمایی مقایسه کرد.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂