دید در شب مادون قرمز (IR) در دوربین های مداربسته سالهاست مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که یکی از کاربری ها اصلی سیستم های مداربسته کاربری امنیتی است ایجاد تصویر در شب یا نور کم برای این دوربین ها از اهمیت بالایی برخوردار است و دید در شب مادون قرمز رایج ترین روش ایجاد این قابلیت برای دوربین هاست. در این مطلب با این مشخصه بیشتر آشنا خواهید شد.

دید در شب مادون قرمز چطور کار می کند؟

امواج نوری دارای طول موج متفاوتی هستند. این طول موج را با ضریبی از متر نمایش می دهند. همانطور که میدانید تمامی بازه امواج نوری برای انسان قابل مشاهده نیست. در این بازه وسیع تنها بازه ای با طول موج بین 400 تا 750 نانومتر برای انسان قابل روئت است. هر موج با طول موج کمتر یا بیشتر از این برای انسان قابل دیدن نخواهد بود. از طرفی دوربین های مداربسته دید در شب طوری ساخته می شوند که بتوانند قسمتی دیگر از امواج نوری را دریافت کنند. در دروبین های دید در شب مادون قرمز، نور مادون قرمز از طریق LEDهای مادون قرمز تعبیه شده بر روی دوربین تولید شده و از آن برای ساختن تصویر در دوربین استفاده می شود. به این صورت گرچه نور توسط خود دوربین برای روشن شدن محیط تولید می شود اما این نور برای انسان قابل مشاهده نخواهد بود و شما محیط را همچنان تاریک می بینید.

چرا از امواج مادون قرمز برای این کار استفاده می شود؟

طبیعتا استفاده از امواج مرئی برای این کار منطقی نیست چراکه در این صورت محل نصب دوربین روشن شده و خود دوربین نیز در معرض توجه قرار می گیرد پس باید از امواجی با طول موج بالاتر یا پایین تر از بازه نور مرئی استفاده کرد. از طرفی تمامی امواج نوری با طول موج پایین تر از نور مرئی مانند اشعه ماورابنفش، اشعه ایکس، اشعه گاما و … برای انسان خطرناک هستند (و البته از بسیاری از سطوح رد شده و انعکاسی مشابه نور ندارند) در بین امواج نوری با طول موج بیشتر نیز تنها امواج مادون قرمز هستند که رفتاری مشابه نور مرئی دارند و در امواج رادیویی این رفتار مشابه نور نخواهد بود و در نتیجه تصویر ایجاد شده مشابه تصویر محیط نخواهد بود.

آیا امواج مادون قرمز برای بدن انسان مضر است؟

تحقیقات متفاوتی در این رابطه صورت گرفته و به صورت عمومی ضرر این امواج از نور مرئی بیشتر نیست. بنابراین نگرانی زیادی در رابطه با آسیب این امواج به بدن وجود نخواهد داشت.

برد دید در شب مادون قرمز چقدر است؟

برد دید در شب مادون قرمز به معنای بیشترین عمق دیدی است که به وسیله دوربین در تاریکی قابل دیدن است. این برد به دو اصل مهم وابسته است. اول میزان قدرت LEDهای تعبیه شده بر روی دوربین و دوم میزان حساسیت چیپ تصویر دوربین مداربسته به امواج مادون قرمز.

میزان قدرت LEDها با توجه به تعداد و نوع آنها مشخص خواهد شد. این LEDها تشابه زیادی با LEDهای نوری معمولی دارند و دقیقا به همان نحوه عمل می کنند. توجه داشته باشید که برد نوشته شده بر روی کاتالوگ دوربین بیشترین برد پرتاب نور دوربین است و معمولا بیش از برد مفید دید در شب دوربین است.

حساسیت چیپ تصویر نسبت به نور مرئی و نامرئی با هم متفاوت است. این به آن معناست که ممکن است یک چیپ حساسیت خوبی نسبت به نور مرئی داشته باشد اما حساسیت آن برای امواج مادون قرمز کم باشد. میزان این حساسیت در بازه های فرکانسی متفاوت توسط نمودارهای نوری چیپ تصویر مشخص می شود.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂