برای خرید یا مشاوره با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

فریم در ثانیه (FPS)

تعداد فریم دوربین مداربسته

فریم در ثاینه (FPS) یکی از مشخصات اصلی دوربین های مداربسته و به صورت کلی تجهیزات فیلم برداری است. در این مطلب با این مفهوم بیشتر آشنا خواهیم شد.

مفهوم فریم چیست؟

هر تصویر متحرک از پخش تعدادی تصاویر ثابت به صورت مسلسل به وجود می آید. مغز انسان پس از بررسی تصاویر مسلسل پخش شده آنها را به صورت یک تصویر متحرک درک می کند. به هر یک از این تصاویر یک فریم می گویند.

چرا فریم در ثانیه مهم است؟

برای درک تصاویر به صورت ویدئو باید با سرعت تعویض شوند. هر چه این سرعت بیشتر باشد تصاویر زنده تر به نظر خواهند رسید. البته تصاویر با تعداد فریم 25 فریم در ثانیه کاملا زنده به نظر می رسد و بیشتر بودن تعداد فریم برای انسان قابل تمایز نخواهد بود.

در صورتی که تعداد فریم تصاویر کمتر از 10 فریم در ثانیه باشد ویدئو به صورت منقطع به نظر خواهد رسید و حرکات در آن غیر طبیعی خواهد بود. در صورت کم بودن بیش از حد فریم تصاویر از فریم ویدئویی خارج خواهند شد.

تعداد فریم استاندارد برای یک دوربین مداربسته یا دستگاه ضبط کننده چقدر است؟

تصویری با تعداد فریم 25 فریم در ثانیه کاملا زنده پخش شده و شما هیچ جزئیات حرکتی ای را در مشاهده تصاویر از دست نمی دهید. در دوربین های تحت شبکه باید در هنگام انتخاب به فریم دوربین و دستگاه ضبط کننده توجه داشت اما در سیستم های آنالوگ تنها دستگاه ضبط کننده در تعداد فریم دوربین موثر است و تعداد فریم دوربین همواره 25 است.

چرا گاهی تصاویر را با تعداد فریم بیش از 25 فریم در ثانیه ضبط می کنند؟

ضبط تصاویر با این تعداد فریم در حالت دیدن عادی هیچ تفاوتی را ایجاد نخواهد کرد اما در صورت آهسته کردن روند پخش (حالتSlow Motion) شما میتوانید جزئیات حرکتی بیشتری را ببینید. برای مثال تصویری که با 60 فریم در ثانیه ضبط شده است را میتوان سه برابر آهسته تر پخش کرد و همچنان تصاویر به صورت زنده به نظر خواهند رسید.

در برخی کاربری های خاص مانند بررسی تجهیزات با سرعت کار بالا، دستگاه های پول شمار، کنترل سرعت خودروها در خیابان و … ممکن است نیاز باشد جزئیات حرکتی بیشتر ضبط شود و این کار از طریق افزایش تعداد فریم صورت خواهد گرفت.

چه رابطه ای بین روزولشن و تعداد فریم در دوربین های مداربسته وجود دارد؟

این دو معمولا رابطه ای عکس دارند. قدرت پردازش در سیستم های دیجیتال مقداری ثابت است و هر دوی این المان ها نیازمند پردازش هستند. بنابراین در سیستمی با قدرت پردازش ثابت برای افزایش روزولشن تصاویر بیش از قدرت پردازش دستگاه باید فریم را کاهش داد و به طور معکوس برای افزایش تعداد فریم باید رزولوشن را کاهش داد. این موضوعی است که احتمالا در ضبط تصاویر در تلفن های همراه با آن اشنا شده اید.

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.