وقوع هر نوع شوک الکتریکی اعم از رعد و برق، نوسانات ولتاژ و یا اختلاف بسیار زیاد در پتانسیل انرژی الکتریکی و… می تواند خسارات جبران ناپذیری برای تجهیزات دوربین مدار بسته به همراه داشته باشد. بنابر این به منظور محافظت از تجهیزات مدار بسته خود می توانید از انواع محافظ برق با توجه به نیاز موجود استفاده نمایید.

به طور کلی محافظ ولتاژ یک وظیفه اساسی دارد؛ شناسایی ولتاژ بیش از حد و منحرف کردن الکتریسیته اضافی به سیم متصل به زمین. در ادامه بر برخی از انواع محافظ در تجهیزات مدار بسته اشاره می کنیم:

دستگاه UPS در دوربین مداربسته

یکی از راه های کاهش آسیب های احتمالی در هنگام نوسانانت برق استفاده از دستگاه UPS است. وظیفه اصلی دستگاه UPS در واقع ذخیره و نگه داری انرژی برق و استفاده از  آن در هنگام قطع برق است. حال این دستگاه دارای ویژگی محافظتی نیز هست. در واقع دستگاه UPS نه تنها امکان محافظت از تجهیزات مدار بسته را فرآم می کند، بلکه در هنگام قطع برق نیز دوربین ها می توانند با استفاده از برق ذخیره شده در آن به کار خود ادامه دهند.

دستگاه استابلایزر

استابلایزر دستگاهی جهت تنظیم و تثبیت ولتاژ است که در صورت وقوع هر گونه افت و یا نوسان در ولتاژ آن را تشخیص داده و رفع می نماید. در واقع عملکرد این دستگاه بدین صورت است که در هنگام وقوع نوسانات برقی، جریان الکتریسیته را از دوربین های مدار بسته به صورت موقت قطع می کند و بعد از یک تاخیر جزئی و رفع مشکل آن را مجددا وصل می کند.

مزیت این دستگاه نسبت به سایر انواع محافظ این است  که هنگامی که  در محافظ‌ها جریان برای لحظاتی قطع می‌گردد. بسیاری از دستگاه‌ها ریست شده و از ابتدا کار خود را شروع می کنند. مانند دستگاه های ضبط DVR‌ و NVR‌. برای راه اندازی مجدد این دستگاه ها باید نام کاربر و رمز عبور توسط فرد دوباره وارد گردد و تا زمان حضور شخص در محل ذخیره سازی بخشی از تصاویر از دست می رود. در استابلایزر‌ها این مشکلات  وجود ندارند. استابلایزر علاوه بر عمل نوسان گیری و تثبیت کنندگی جریان برق، در صورت وقوع نوسان، به وسیله باتری داخلی خود، برق دوربین‌ها را تامین می‌کند.

محافظ نوسان برق کابل تصویر کوآکسیال :

محافظ برق کابل تصویر RG59 یا  BNC قطعه کوچکی است که از تجهیزات مداربسته در برابر ولتاژ بالا یا رعد و برق محافظت می کند. نحوه عملکرد این دستگاه بدین شکل است که به دستگاه ضبط متصل شده و ولتاژ وارده را به زمین انتقال می دهد. این قطعه ها در نوع تک پورت یا چند پورت توسط شرکت ها تولید شده و قابل تهیه می باشند.

محافظ نوسان برق دوربین مداربسته

 محافظ نوسان برق اتصال دیتا RS485 در دوربین مدار بسته  PTZ

در هنگام استفاده از دوربین های مداربسته گردان یا PTZ که برای دستورات کنترلی از پورت RS485 استفاده می کند باید از یک محافظ دیتا در هنگام نوسانات برق مخصوص این پورت استفاده نمایید.

محافظ نوسان برق در دوربین تحت شبکه (IP)

در صورت استفاده از دوربین های تحت شبکه در محل، باید از محافظ نوسان برق مخصوص به دوربین های مداربسته تحت شبکه استفاده نمایید. این محافظ ها در انواع تک پورت یا چند پورتتولید شده و شکل ظاهری آنها مانند زیر است.

محافظت از سیستم نظارتی در سیستم تحت شبکه (IP)

پیشنهاد می شود برای جلوگیری از مشکلات احتمالی دیگر مانند نویزهای داخلی دیگر موجود در ساختمان ، از طریق تعبیه یک فیوز جداگانه مستقیما یک کابل جداگانه از کنتور برق به سمت دستگاه UPS بکشید.

در انتها پیشنهاد می گردد به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی دیگر با تعبیه یک فیوز به صورت جداگانه مستقیما یک کابل از کنتور برق به دستگاه UPS خود بکشید. همچنین برای دوربین های مداربسته ای که دارای بدنه فلزی هستند از پایه فلزی برای اتصال به یک سطح فلزی در ساختمان استفاده نکنید. اگر اینکار انجام شود ممکن در صورت وقوع نوسانات برق آسیب های احتمالی به کل سیستم وارد می شود. بنابر این بهتر است همواره از پایه های عایق برای نصب دوربین مدار بسته استفاده نمایید. همچنین می توانید از باکس های پلاستیکی در ابعاد مختلف و از جنس PVC استفاده کنید.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂