برای خرید یا مشاوره با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

کیفیت ضبط تصاویر دوربین مداربسته

cctv-tartan

کیفیت ضبط دوربین مداربسته

کیفیت از جمله ویژگی های مهمی که هنگام خرید دوربین مداربسته باید توجه کنید، کیفیت ضبط تصاویر دوربین مداربسته است. چندین عامل مهم بر کیفیت ضبط دوربین تاثیرگذار است که قبل از خرید باید حتما بدانید.  سعی می کنیم در ادامه با اشاره به این ویژگی ها انتخاب و خرید دوربین مداربسته را آسان کنیم.

عوامل موثر بر کیفیت ضبط تصاویر:

از جمله عوامل تاثیرگذار بر کیفیت ضبط: اندازه یا رزولوشن تصاویر، تعداد فریم دوربین مداربسته و … است. که در ادامه هر یک را مفصلا توضیح می دهیم.

1- اندازه یا رزولوشن تصویر:

رزولوشن یک عامل بسیار تاثیرگذار بر کیفیت ضبط است. این روزولشن است که مشخص می کند اندازه تصویر ضبط شده چقدر باشد. رزولوشن است که تعیین می کند تا چه اندازه می توان جزییات داخل تصویر را مشاهده کرد.

عموما هر چه اندازه تصویر ضبط شده بزرگتر باشد، جزییات بیشتری را می توان در آن مشاهده نمود.

محدودیت روزولوشن

معمولا دوربین های مدار بسته توربو (آنالوگ) محدودیت رزولوشن دارد و تا نهایت WD1 هستند. به همین دلیل نیز رزولوشن دستگاه DVR نیز بیشتر از این مقدار را نمی تواند ضبط کند.

اما چنانچه نیاز داشته باشید، کیفیت ضبط بالاتر از WD1 باشد توصیه می کنیم از دوربین های مداربسته تحت شبکه استفاده کنید.

2- تعداد فریم تصویر در ثانیه (FRAMERATE)

هر فیلم از مجموعه چند تصویر تشکیل شده است. حال تعداد فریم ریت به این معنی است که هر ثانیه از فیلم از چند تصویر تشکیل شده است. طبیعی است هر چه تعداد تعداد فریم ها در یک ثانیه بیشتر باشد حرکت اجسام متحرک بهتر قابل مشاهده است.

بنابراین تعداد فریم تصویر نقش تعیین کننده ای در ثبت جزییات دارد. به عنوان مثال ممکن است به اندازه یک چشم بر هم زدن اتفاقی رخ دهد که دوربین نتواند آن را ثبت کند. پس بهتر است اگر جزیی ترین حرکات نیز برایتان مهم است به این ویژگی دوربین بی نهایت دقت کنید.

رابطه روزولوشن با تعداد فریم

طبیعتا دستگاه DVR قادر است حجم مشخصی از اطلاعات در یک ثانیه را در خود ذخیره کند. بنابراین چنانچه اندازه تصویر (رزولوشن)، از توانایی دستگاه ضبط خارج باشد؛ دستگاه تعداد فریم را پایین می آورد.

فقط دستگاه هایی می توانند تصاویر بزرگ آن هم با فریم بالا را ثبت کنند که قدر ت پردازش تصاویر بالایی را داشته باشند. بنابراین چنانچه دوربین شما کیفیت فوق العاده ای داشته باشد. اما دستگاه دی وی آر شما قدرت پردازش کافی را نداشته باشد؛ نمی توانید نتیجه دلخواه را مشاهده کنید.

اصطلاح Non-Real time چیست؟

برای دستگاه هایی که تعداد فریم آنها با کیفیت ضبط کاهش می یابد از اصطلاح Up to D1 Recording Resolution Non-Real time استفاده می کنند. به بیان دیگر، Non-Real time به معنی ضبط تصاویر در تعداد فریم کمتر از 25 است.

برای دستگاه‌هایی که کاهش تعداد فریمی در آنها مشاهده نمی‌شود D1 Recording Resolution Real time گفته می شود.

بنابراین اگر تصویر real باشد، جزئیات کمتری را از دست می دهید. اما چنانچه تصویر non-real  باشد، جزئیات از دست می رود و تصاویر متحرک حالت شانه ای پیدا می کند. که در تصویر زیر می توانید این حالت را به وضوح مشاهده کنید.

کیفیت ضبط تصاویر دوربین مداربسته

تفاوت بین کیفیت تصاویر

چگونه Frame Rate دوربین مداربسته را بررسی کنیم؟

هر دوربین مداربسته ای دارای یک دیتا شیت می باشد. داخل دیتا شیت تمام مشخصات و ویژگی های دوربین آماده است. برای بررسی فریم ریت دوربین دیتا شیت دوربین مدل 2 مگا پیکسلی مدل DS-2CE76D0T-ITMF را با هم بررسی می کنیم.

همانطور که در شکل می بینید فریم ریت دوربین 25 fps و 30 fps ثبت شده است. این به این معنا است چنانچه فرکانس برقی در کشور شما 50 هرتز باشد؛ مثل ایران، دوربین در حالت فول تا 25 فریم در ثانیه را ثبت می کند. اما چنانچه فرکانس برق 60 هرتز باشد مثل کشور ژاپن، در حالت فول دوربین تا 30 فریم در ثانیه را نیز ثبت می کند.

دیتا شیت دوربین مداربسته 2 مگاپیکسلی مدل DS-2CE76D0T-ITMF

کیفیت ضبط دوربین مداربسته

بررسی Frame Rate دوربین مداربسته

کیفیت تصاویر در حالت پخش مستقیم

در هنگام خرید حتما به حداکثر مگاپیکسل قابل پشتیبانی دستگاه ضبط تصاویر (DVR,NVR) در حالت پخش مستقیم توجه کنید. به عنوان مثال؛ اگر دوربین شما 5 مگاپیکسل است، حتما دستگاه دی وی آر هم باید حداقل 5 مگاپیکسل را پشتیبانی کند.

سوال متداول

 آیا دستگاه ضبط با هم کیفتی که مستقیم در نمایشگر نشان می دهد با همان کیفیت هم روی هارد ضبط می کند؟

در این مورد حتما باید هنگام خرید به مدل دستگاه دی وی آر دقت کنید. بنابراین باید قابلیت دستگاه در زمینه کیفیت پخش همزمان و بازبینی بررسی شود. بسیاری از دستگاه هایی که در بازار وجود دارند این قابلیت را ندارند که در هنگام بازبینی تصاویر 4 مگاپیکسلی ارایه دهند.

به عنوان نمونه بسیاری از دستگاه ها در هنگام پخش دوربین 4 مگاپیکسلی را به همان کیفیت نمایش می دهند. اما در هنگام بازبینی فیلمی که در هارد ذخیره شده، کیفیت تا 2 مگاپیکسل کاهش می یابد. البته این موضوع یک مزیت و یک عیب دارد. عیب آن که مشخص است کیفیت کاهش می یابد. اما در جاهایی که جزییات مطرح نیست کاهش کیفیت باعث می شود فضای کمتری از هارد اشغال شود.

بنابراین حتما به این مساله مهم در هنگام خرید دقت کنید. اگر تصمیمگیری در این موضوع برایتان مشکل است. یا دچار سردرگمی شده اید که تا چه میزان کیفیت برای نیاز کاربری شما مفید است. توصیه می کنیم از مشاوره رایگان نمایندگی هایک ویژن بهره مند شوید.

021-88500020

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.