با روی کار آمدن دوربین های کنترل سرعت و طرح ترافیک، مردم به فکر راهکاری برای فرار از دوربین کنترل سرعت و مخفی کردن پلاک افتادند. با وجود اینکه این کار جرم محسوب می شود، روش های مختلفی برای فرار از این نوع دوربین ها وجود دارد. یکی از روش های فرار از دوربین کنترل سرعت، گریس زدن به پلاک خودرو است. در ادامه به بررسی سایر روش های موجود برای فرار از دوربین کنترل سرعت و دور زدن آن می پردازیم.

چیکار کنیم که دوربین پلاک نگیره

بسیاری از رانندگان برای فرار از دوربین های طرح ترافیک، روش های گوناگونی را امتحان می کنند. برخی از این روش ها گاها برای مدت زمان موقتی کارساز است. رانندگان معمولا با انجام کارهایی از قبیل: مخدوش و پنهان کردن پلاک خودرو، همراهی دیگران برای استتار پلاک و …سعی می کنند در روند کاری دوربین های پلیس اختلال ایجاد کنند. در ادامه روش های دور زدن دوربین های کنترل سرعت را بررسی می کنیم.

راه های فرار از دوربین کنترل سرعت
  • استفاده از اسپری مخفی کننده پلاک ماشین

اسپری مخفی کننده پلاک یک محصول خارجی است که با تبلیغات بسیار جذاب موفق به جذب طرفداران زیادی شده است. به گفته فروشندگان این محصول، این اسپری ها می توانند عکس فلش رادار را با براق کردن پلاک، منعکس کنند. اثر این محصول تا مدت زیادی روی پلاک باقی می ماند و در صورت مشاهده و حتی لمس پلاک از نزدیک، وجود آن روی پلاک قابل تشخیص نیست.

  • گریس زدن به پلاک خودرو

بهترین روش فرار از دوربین کنترل سرعت، گریس زدن به پلاک خودرو است. گریس زدن به پلاک خودرو، مانع از خواندن پلاک توسط دوربین های کنترل سرعت می شود. برخی از رانندگان با چسباندن دستمان کاغذی خیس بر روی پلاک، سعی در پوشاندن پلاک خودرو می کنند. از دیگر روش های فرار از دوربین کنترل سرعت می توان به استفاده از برف شادی روی پلاک، مالیدن گل روی پلاک خودرو، پوشاندن پلاک با آدامس و .. اشاره کرد.

راه های فرار از دوربین کنترل سرعت
  • تغییر لاین خودرو

دوربین های کنترل سرعت به دو نوع تک لاین و مولتی لاین تقسیم بندی می شوند. دوربین های کنترل سرعت تک لاین تنها قادر هستند سرعت خودرو ها را در یک لاین بررسی کنند. در این صورت زمانی که ماشین از لاین سرعت به لاین دیگری تغییر مسیر بدهد، دوربین نمی تواند تخلف صورت گرفته را ثبت کند. اما دوربین های مولتی لاین قادر به کنترل و ثبت سرعت خودرو ها حداکثر تا 4 لاین هستند. بنابراین تغییر لاین برای فرار از دوربین کنترل سرعت ممکن است بی نتیجه بوده و حتی باعث بروز حوادث رانندگی شود.

دیگر روش های دور زدن دوربین های کنترل سرعت

  •  استفاده از قاب پلاک ماشین ضد دوربین

استفاده از قاب ماشین ضد دوربین، یکی دیگر از راهکار های فرار از دوربین طرح ترافیک است. بسیاری از افراد با این بهانه که نمی خواهند سپر یا بدنه ماشین را سوراخ کنند، از قاب پلاک ضد دوربین استفاده می کنند. از نظر این افراد، روکش پلاستیکی این قاب ها باعث کور کردن دید دوربین مداربسته می شود. در حالی که اینطور نیست، زیرا دوربین های کنترل سرعت به حدی قوی و پیشرفته هستند که بتوانند پلاک را به درستی بخوانند.

  •  گذاشتن پلاک پشت شیشه عقب ماشین برای فرار از دوربین کنترل سرعت

نحوه کار دوربین های طرح ترافیک به گونه ای است که در صورت تخلف، پلاک عقب خودرو متخلف را ثبت می کند. برخی از افراد با کندن پلاک خودرو و قرار دادن آن پشت شیشه عقب، دوربین های کنترل سرعت را دور می زنند. آن ها با انجام این کار باعث اختلال در دوربین مداربسته شده و مانع از گرفتن تصویر پلاک و ثبت جریمه می شوند. این افراد هنگام مواجه با ماموران با آوردن بهانه هایی از قبیل افتادن پلاک، تعویض پلاک و .. کار خود را توجیه می کنند.

به این ترتیب با دادن تعهدی مبنی بر نصب پلاک در اسرع وقت، از معرکه گریخته و به راه خود ادامه می دهند. معمولا این افراد پلاک را به گونه ای در پشت شیشه قرار می دهند که تعدادی از شماره های آن نا خوانا باشد. توجه داشته باشید که کندن پلاک و قرار دادن آن پشت شیشه عقب ماشین جرم محسوب می شود و غیر قانونی است.

  •  قرار دادن فردی در مسیر دید دوربین

گاهی رانندگان خودرو های نیسان و وانت، شخصی را در پشت وانت سوار کرده و از آن برای پوشاندن پلاک خودرو کمک می گیرند. به این صورت که با نزدیک شدن به محدوده طرح ترافیک، فردی که پشت ماشین نشسته، دست یا پای خود را بر روی پلاک قرار می دهد. به این ترتیب مانع از ثبت پلاک خودرو توسط دوربین طرح ترافیک می شود. لازم به ذکر است که سوار کردن شخص در پشت ماشین های وانت و نیسان جرم محسوب می شود.

چگونه طرح ترافیک بخریم؟

راه های مختلفی برای خرید طرح ترافیک و دریافت مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک شهری وجود دارد که در این بخش به بررسی آن ها می پردازیم.

  • می توانید از طریق سامانه تهران من (My Tehran) اقدام به خرید طرح ترافیک نمایید. برای انجام این کار ابتدا باید در وب سایت tehran.ir ثبت نام کنید. پس از طی مراحل ثبت نام، وارد سامانه شده و حساب شهروندی خود را شارژ کنید.
  • یکی دیگر از روش های خرید طرح ترافیک، نصب و استفاده از اپلیکیشن فرمون است.
  • با شماره گیری کد دستوری *137# نیز می توانید اقدام به خرید طرح ترافیک نمایید.

 پلیس چگونه با جرایم رانندگی برخورد می کند؟

پلیس راهنمایی و رانندگی با روش های مختلفی به مقابله با تخلفات رانندگی می پردازد. علاوه بر دوربین های کنترل سرعت، گشت های نامحسوس در سطح محدوده طرح ترافیک برای برخورد با مخدوش کنندگان پلاک و متخلفین حضور دارند. استفاده از دوربین های سیار، یکی دیگر از روش های پلیس راهنمایی و رانندگی برای برخورد با متخلفین است. دوربین های سیار روی خودرو های پلیس که در سطح محدوده طرح ترافیک گشت می زنند تعبیه شده و خودرو های متخلف را رصد می کنند. هم چنین جریمه عبور غیر مجاز از محدوده طرح ترافیک به صورت پیامک به راننده خودرو ابلاغ می شود. لازم به ذکر است دستکاری پلاک خودرو علاوه بر جریمه، مجازاتی از قبیل 6 ماه تا یک سال حبس را به همراه دارد.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂