هنگام راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه (IP)، ابتدا باید IP دوربین را بدست آورید تا بتوانید تنظیمات مورد نیاز دوربین مداربسته را انجام دهید. سوالی که در اینجا پیش می آید این است که نحوه پیدا کردن IP دوربین مداربسته به چه صورت است؟ چندین روش برای به دست آوردن IP دوربین مداربسته وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. در صورتی که از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانید:

  1. چک کردن وب سایت یا کاتالوگ محصول
  2. چگونه IP دوربین مداربسته را از طریق NVR پیدا کنیم؟
  3. پیدا کردن IP دوربین مداربسته از طریق نرم افزار های اسکنر شبکه
  4. برگرداندن دوربین مداربسته به حالت پیش فرض
  5. نرم افزار کامپیوتر دوربین تحت شبکه

1- وب سایت یا کاتالوگ محصول را چک کنید

مطالعه کردن کاتالوگ دوربین مداربسته، یکی از راحت ترین روش های پیدا کردن IP دوربین مداربسته است. شرکت های معتبری که در زمینه دوربین های مداربسته فعالیت می کنند، قطعا اطلاعات مفیدی از محصولات خود را در وب سایت خود قرار می دهند. پس پیش از هر اقدامی، به سایت برند دوربین مداربسته مورد نظر خود مراجع کرده و مدل دوربین خود را در آن سرچ کرده و کاتالوگ آن را مطالعه کنید.

2- چگونه IP دوربین مداربسته را از طریق NVR پیدا کنیم؟

برای تغییر و یا به دست آوردن آی پی دوربین مداربسته تحت شبکه، ابتدا باید وارد منوی دستگاه NVR شوید. سپس وارد قسمت Registration یا Remote شده و در این قسمت اقدام به شناسایی دوربین های مداربسته تحت شبکه کنید. اگر در این قسمت دوربین مداربسته شناسایی نشد، آن را به صورت دستی اضافه کنید. با انتخاب گزینه ی Device Search، آی پی تمام دوربین های مداربسته موجود در شبکه نمایش داده می شود. هم چنین می توانید برای تغییر IP دوربین مداربسته تحت شبکه، از آیکنی که در کنار IP دوربین های مداربسته تعبیه شده استفاده کنید. هنگام تغییر دادن آی پی به صورت دستی، دقت داشته باشید که IP بین دو دوربین یکسان نباشد. در این صورت سیستم خطا می دهد.

3- بدست آوردن IP دوربین از طریق نرم افزار های اسکنر شبکه

با استفاده از نرم افزار های IP Scanner به راحتی می توانید آی پی دوربین های مداربسته را به دست آورید. یکی از این نرم افزار ها، نرم افزار SADP است. این نرم افزار مخصوص برند هایک ویژن است. پس از نصب نرم افزار SADP در کامپیوتر، باید دوربین مداربسته یا NVR هایک ویژن را به کامپیوتر متصل کنید. توجه داشته باشید که در صورت متصل بودن دوربین یا NVR شما به سوئیچ شبکه، می توانید لپ تاپ را به جای وصل کردن به دوربین به سوئیچ شبکه وصل کنید.

پس از اینکه اتصال را میان این دو انجام دادید، نرم افزار SADP قادر است تا آدرس IP و مدل دستگاه NVR و دوربین را که به سوئیچ متصل هستند را پیدا کند. برای تغییر IP دوربین مداربسته، روی نرم افزار SADP کلیک راست کرده و گزینه Run As Administrator را انتخاب کنید. سپس صفحه ای باز می شود که یکی از گزینه ها ی موجود در آن IP Adress است و میتوانید آن را تغییر دهید. حین انجام این کار توجه داشته باشید که به هیچ عنوان IP دوربین ها و NVR یکسان نباشد.

دانلود نرم افزار SADP

ویژگی های اصلی دستگاه SADP:

  • به دست آوردن سریال دستگاه و دوربین
  • تغییر دادن IP Adress دوربین و دستگاه NVR هایک ویژن
  • عوض کردن رمز عبور تمامی دستگاه ها

یکی دیگر از نرم افزار های سرچ IP دوربین مداربسته، نرم افزار IW2 است. از این نرم افزار برای پیدا کردن آی پی دوربین های برند ویووتک استفاده می شود. نرم افزار را اجرا کرده و روی گزینه NEXT کلیک کنید. پس از انجام این کار، نرم افزار به طور اتوماتیک تمام دوربین های داخل شبکه را شناسایی می کند. در این بخش تمام مشخصات دوربین های آی پی به صورت جداگانه برای هر دوربین برای شما نمایش داده می شود. این مشخصات شامل Firmware Version، Mac،  IP Adress، Model هستند.

دانلود نرم افزار IW2

4- برگرداندن دوربین مداربسته به حالت پیش فرض

در برخی مواقع ممکن است با کمک روش های گفته شده موفق به پیدا کردن IP دوربینی که به صورت دستی تغییر داده شده است نشوید. در این حالت بهترین راه حل باز گرداندن دوربین به حالت پیش فرض یا ریست فکتوری کردن آن است. این کار به راحتی انجام می شود. دکمه ریست دوربین مداربسته را که به صورت سخت افزاری بر روی خود دوربین قرار دارد به مدت چند ثانیه نگه دارید. به این ترتیب دوربین به حالت تنظیمات کارخانه برمی گردد. حال می توانید با وارد کردن آی پی پیش فرض، به تنظیمات اصلی دوربین دسترسی پیدا کنید.

5- نرم افزار کامپیوتر دوربین تحت شبکه

اکثر دوربین های تحت شبکه معمولا نرم افزاری برای ویندوز کامپیوتردارند. البته باید گفت که این نرم افزار با نرم افزار اسکنر شبکه متفاوت است. یکی از تفاوت های بین این دو نرم افزار این است که، نرم افزار دوربین فقط دوربین های تحت شبکه را جستجو می کند و دستگاه های دیگر در شبکه را جستجو نمی کند. تفاوت دیگر آن ها در توانایی نرم افزار دوربین در جستجوی IP دوربین در تمام رنج های شبکه است که بسیار کاربردی است.

با استفاده از این نرم افزار می توانید بدون داشتن رنج دوربین خود، آن را پیدا کرده و به تنظیمات دوربین دسترسی پیدا کنید. از دیگر مزایای نرم افزار دوربین مداربسته، می توان به دسترسی مستقیم آن ها به تصاویر و تنظیمات دوربین مداربسته اشاره کرد. با استفاده از این نرم افزار می توانید تصویر چندین دوربین را به صورت همزمان داشته باشید و آن ها را مدیریت کنید. توجه داشته باشید که این نرم افزار ها در برند های مختلف دوربین مداربسته، متفاوت هستند و هر برندی نرم افزار مربوط به خود را دارد.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂