در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته امکان پذیر است یا خیر؟ در ابتدا باید بدانید که حذف بخش خاصی از فیلم دوربین مداربسته امکان پذیر نیست. برای انجام این کار می بایست هارد دیسک را به طور کامل فرمت کنید. با فرمت کردن هارد دیسک تمامی فیلم ها و تصاویر ضبط شده حذف می شود. در ادامه مطلب راهکارهای لازم برای حذف تصاویر دوربین مداربسته آموزش داده می شود.

مطالبی که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم:

  1. پاک کردن فیلم دوربین مداربسته از طریق کامپیوتر
  2. حذف فیلم و تصاویر دوربین مداربسته از طریق دستگاه DVR و NVR
  3. دو روش برای حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته
  4. چرا باید تصاویر دوربین مداربسته را پاک کنید؟
  5. آیا فیلم دوربین مداربسته قابل بازیابی است؟

1- پاک کردن فیلم دوربین مداربسته از طریق کامپیوتر

برای حذف فیلم دوربین مداربسته ابتدا باید توجه داشته باشید که دوربین مورد نظر از کارت حافظه SD برخوردار است یا خیر. امروزه بسیاری از دوربین های مداربسته ی موجود در بازار دارای حافظه ی جانبی یا پشتیبان هستند. برای حذف کردن فیلم از هارد و کارت حافظه SD روش هایی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

  • حذف فیلم دوربین مداربسته از هارددیسک

برای فرمت کردن هارد از طریق کامپیوتر یا لپ تاپ ابتدا باید دستگاه DVR یا NVR را خاموش کرده و هارد دیسک آن را جدا کنید. در مرحله ی بعد هارد را به سیستم کامپیوتر خود وصل کنید. پس از تشخیص هارد توسط سیستم به قسمت My Computerr یا This Pc رفته و هارد را انتخاب کنید. پس از انتخاب هارد روی آن کلیک راست کرده و گزینه ی Format را انتخاب کنید. در صورتی که قصد دارید بخشی از تصاویر یا فیلم های خود را پاک کنید، آن ها انتخاب کرده و پاک کنید. اگر تمایل داشته باشید فیلم دوربین مداربسته را کامل حذف کنید بدون گزینش تصاویر آن را فرمت کنید.

  • حذف فیلم دوربین مداربسته از کارت حافظه SD (در صورت وجود)

در صورتی که دوربین شما دارای کارت حافظه باشد میتوانید علاوه بر انجام روش قبلی، مراحل زیر را برای حذف کامل فیلم ها و تصاویر انجام دهید. برای فرمت کردن کارت حافظه ابتدا دوربین مداربسته را خاموش کرده و و کارت SD را از دوربین خارج کنید. پس از آن نیاز است که برای اتصال کارت حافظه به کامپیوتر از یک رم ریدر استفاده کنید. بعد از اتصال رم ریدر به کامپیتور، وارد حافظه رم شده و تصاویر را پاک می کنیم.

حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته

2- حذف فیلم و تصاویر دوربین مداربسته از طریق دستگاه DVR و NVR

در این روش لازم است دستگاه DVR و NVR روشن باشد. جهت حذف فیلم های دوربین مداربسته وارد منوی دستگاه ذخیره کننده شوید. بر روی گزینه ی HDD کلیک کنید. پس از اینکه گزینه ی HDD را انتخاب کردید لیستی از هارد دیسک های متصل به دستگاه را مشاهده خواهید کرد. جهت حذف کامل تصاویر دوربین مداربسته کافیست هارد مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی گزینه ی Init کلیک کرده و سپس ok را بزنید. بعد از انجام این مراحل هارد شما شروع به فرمت شدن می کند.

حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته

3- دو روش برای حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته

با توجه به مطالب گفته شده متوجه شدیم که امکان حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته وجود ندارد. اما راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانیم زمان های ضبط دوربین مداربسته را مدیریت کنیم. از این طریق مانع ضبط دوربین مداربسته به طور کامل شده و بخشی از فیلم حذف می شود. در ادامه به چگونگی آن می پردازیم.

  • ویژگی تعیین زمان بندی فیلم دوربین مداربسته

با تعیین بازه ی زمانی مشخص در جدول زمان بندی تصاویر می توانید دوربین را قادر سازید که فقط در آن بازه فیلم برداری کند. با انجام این کار، تصاویر خارج از بازه ذخیره نخواهند شد. برای مثال می توانید تعیین کنید که دوربین تنها در ساعاتی که در دفتر کار خود حضور دارید تصاویر را ثبت کند. علاوه بر این میتوانید مشخص کنید در چه روزهایی دستگاه ضبط کننده شما اقدام به ذخیره تصاویر کند.

  • قابلیت ماسک کردن تصاویر هنگام ضبط (Privacy Mask)

با استفاده از قابلیت ماسک کردن تصاویر، میتوانید نواحی و نقاطی را که تمایلی به نمایش آن ها ندارید را تیرو و تار کنید و یک کادر به جای آن رسم کنید. در مواردی مانند سانسور کردن صفحه مانیتوری که اطلاعات مهم در آن وجود دارد یا پوشش دادن بخش وارد کردن رمز از آن استفاده می شود. در برخی مواقع ممکن است دوربین در حالت Motion Detection قرار گرفته باشد. در این حالت دوربین زمانی که جسمی شروع به حرکت کند عملیات ضبط را آغاز می کند. این قابلیت باعث افزایش حجم ذخیره سازی هارد می شود. در این موارد با ماسک کردن اجسامی مانند پنکه که دائما در حال حرکت است می توان مشکل را حل کرد.

حذف بخشی از فیلم دوربین مداربسته

4- چرا باید تصاویر دوربین مداربسته را پاک کنید؟

حذف تصویر دوربین مداربسته دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که یکی از آن ها حریم خصوصی است. دوربین ها هرگز نباید در اتاق خواب و حمام نصب شوند. هر جایی که دوربین قرار می دهید نمی توانید انتظار حفظ حریم خصوصی داشته باشید. یکی دیگر از دلایل حذف تصاویر دوربین مداربسته پر شدن هارد دستگاه است. گاهی اوقات حجم زیادی از ظرفیت هارد دوربین توسط تصاویر بی ارزش اشغال شده است که باید اقدام به حذف آن ها نمود.

5- آیا فیلم دوربین مداربسته قابل بازیابی است؟

تصاویر دوربین مداربسته حذف شده قابل بازیابی هستند. حذف ویدئو باعث حذف دائمی فیلم نمی شود. با توجه به روشی که برای ذخیره سازی استفاده می کنید می توانید راهکارهای بازیابی فیلم خود را به صورت آنلاین جستجو کنید.