دوربین های مداربسته انواع مختلفی دارند و برای موارد گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از عواملی که در نصب دوربین های مداربسته اهمیت بالایی دارد، نصب دوربین در محل مناسب است. اگر محل قرار گرفتن و نصب دوربین مناسب نباشد، این موضوع باعث می شود که این دوربین ها بازدهی مورد نظر را نداشته باشند. برای پیدا کردن بهترین محل نصب دوربین مداربسته، ابتدا باید بدانید چه توقعاتی از دوربین دارید و در واقع برای چه موضوعی قصد نصب دوربین را دارید. در این مطلب قصد داریم مهم ترین نقاطی که باید دوربین در آن ها قرار گیرد را معرفی نماییم.

بهترین مکان نصب دوربین مداربسته در ساختمان

برای نصب دوربین مداربسته در ساختمان باید مهم ترین و حساس ترین محل ها را تعیین کنید. در ادامه به عمومی ترین مکان هایی می پردازیم که در هر فضای مسکونی این مناطق وجود دارد.

1- درب ورودی ساختمان:

از آنجایی که رفت و آمد افراد به داخل ساختمان از طریق درب ورودی صورت می گیرد، بهترین محل نصب دوربین مداربسته محسوب می شود. بیشتر از 30 درصد سارقین از درب اصلی وارد خانه می شوند، بنابراین یکی از دوربین های مداربسته را در اینجا قرار بدهید. دوربین را در ارتفاعی نصب کنید که به راحتی قابل رویت و در دسترس نباشد.

2- درب پشتی:

بسیاری از سارقان از طریق درب پشتی و درب جانبی وارد منزل می شوند. در نتیجه بهتر است هر ورودی یک دوربین داشته باشد. در این مکان حتما دوربینی نصب کنید که هم ضد آب باشد و هم مجهز به دید در شب باشد.

3- آسانسور:

آسانسور بخش پر تردد ساختمان محسوب می شود بنابراین نصب دوربین مداربسته در آسانسور همیشه مفید بوده است.

4- پارکینگ:

پارکینگ ها بخش مهمی از آپارتمان ها و منازل مسکونی را تشکیل می دهند. مجرمین معمولا از این قسمت خانه برای ورود و دزدیدن وسایل خانه استفاده می کنند. به علت پارک اتومبیل ها و محل تردد افراد، منطقه مهمی برای نصب دوربین محسوب می شود.

5- حیاط خانه:

حیاط خانه یکی از مکان هایی است که حتما باید دوربین مداربسته در آنجا نصب شود. دوربین هایی که دراین قسمت خانه قرار می گیرند باید دوربین های ضد آب و ضد ضربه باشند. اگربتوانید محل نصب دوربین را به درستی انتخاب کنید، می توانید تصاویر با کیفیت مناسبی در اختیار داشته باشید.

6- نزدیک پنجره ها:

یکی از راه های ورود سارقان به داخل منازل، پنجره ها هستند. بنابراین نصب دوربین های امنیتی کنار یا بالای پنجره ها باید در اولویت باشد. از این طریق می توانید به راحتی افرادی که وارد خانه ی شما می شوند را شناسایی کنید.

توجه داشته باشید که کیفیت دوربین های مداربسته از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بهتر است قبل از انتخاب محل مناسب نصب دوربین، به آن توجه کنید. در صورت پایین بودن کیفیت دوربین ها، حتی اگر دوربین ها در بهترین مکان و ارتفاع نصب شده باشند، نمی توانید هویت سارقان را به خوبی شناسایی کنید.

بهترین مکان نصب دوربین مدار بسته در دفاتر تجاری و شرکت ها

جانمایی نصب دوربین مداربسته در شرکت ها مزایایی دارد که مورد توجه مدیران این گونه مجموعه ها است. این مزایا شامل کنترل ورود و خروج کارکنان، نظارت بر عملکرد آن ها و هم چنین پیشگیری از اعمال غیر مجاز می گردد. از جمله محل هایی که می توان به عنوان نمونه برای نصب دوربین مداربسته در دفاتر تجاری نام برد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • بخش اداری که کارمندان در آنجا مشغول هستند.
 • انبار و محل نگهداری اجناس با ارزش.
 • بخش مالی که کلیه مراودات مالی در آنجا انجام می گیرد.
 • اتاق بایگانی که مدارک و سوابق در آنجا نگهداری می شوند.
 • سایر نقاطی که مورد توجه مدیر شرکت باشد.

نصب درست دوربین مداربسته در این نقاط، علاوه بر جلوگیری از تخلفات باعث افزایش صداقت کارمندان شما نیز می گردد.

انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین های مداربسته در واحد های صنعتی

نصب دوربین مداربسته در محیط های صنعتی علاوه بر بالا بردن امنیت مکان در برابر سرقت و خرابکاری اهداف دیگری را دنبال می کند. محوطه کارخانجات وسیع است و نظارت به صورت یکپارچه کار طاقت فرسا و گاها غیر عملی است. از دوربین مداربسته می توان برای نظارت بر انبار و ورود و خروج کالا، خودروها و افراد استفاده کرد. بنابراین یکی از بهترین محل های نصب دوربین مداربسته، ورودی های مختلف در محوطه صنعتی است. این ورودی ها شامل: ورودی انبار، پارکینگ و ساختمان ها می شود.

مهم ترین نکات نصب دوربین مداربسته که نصاب باید حتما به آن توجه کند

 • در نظر گرفتن فاصله دوربین ها از سوئیچ و دستگاه ذخیره کننده
 • قرارگیری درست دوربین ها برای نداشتن نقاط کور
 • توجه به مسیر های کابل کشی

بهترین محل نصب دستگاه DVR کجاست

 • بهترین محل نصب DVR در ساختمان ها: داخل اتاقک آسانسور، اتاق نگهبانی، انباری و یا واحد مدیریت ساختمان می باشد.
 • بهترین محل قرارگیری DVR در مغازه ها: بنا به حساسیت یا اهمیت می تواند در زیر پیشخوان باشد یا از باکس توکار جهت پنهان سازی DVR استفاده کنید.
 • بهترین محل نصب DVR در شرکت: اصولا در رک دوربین و داخل اتاق نگهبانی و یا مدیریت قرار می گیرد.

مکان های غیر مجاز نصب دوربین مداربسته

در برخی مکان ها نباید اقدام به نصب دوربین مداربسته کنید. در ادامه به بررسی این مکان ها می پردازیم.

1- مکان هایی که منجر به نقض حریم خصوصی می شود

در برخی مکان هایی که نصب دوربین مداربسته منجر به نقض حریم خصوصی افراد می شود، نصب دوربین غیر مجاز تلقی می شود. اگر قصد دارید در مکانی دوربین را نصب کنید که ممکن است منجر به نقض حق همسایگی شود، از این کار اجتناب کنید. از آنجایی که ممکن است تصویر برداری دوربین شما حریم خصوصی برخی از همسایگان را از بین ببرد، قبل از اقدام به نصب باید قوانین مربوطه را بررسی کنید.

2- مکان های خصوصی مانند اتاق خواب، حمام و اتاق پرو

بخش هایی از منزل یا محل کار هستند که حریم خصوصی و محدوده آسایش افراد به حساب می آیند. لذا باید توجه داشته باشید به دلیل اینکه قصد نظارت بر محیط زندگی یا کار خود را دارید، این حریم را زیر پا نگذارید. شاید این مسئله در مورد کودکان در سنین خیلی پایین در محیطی مثل اتاق خواب مهم نباشد، اما در سنین بالاتر این مورد را رعایت کنید.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂