برای خرید یا مشاوره با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

WDR در دوربین مدار بسته

wdr در دوربین مداربسته

WDR یکی از مکانیزم های بهبود دهنده تصویر در دوربین های مداربسته است. در این مطلب در رابطه با مفهوم WDR در دوربین مداربسته صحبت کرده و این تکنولوژی را با دقت بررسی می کنیم.

WDR به چه معناست؟

واژه WDR مخفف اصطلاح Wide Dynamic Range و به معنای بازه داینامیک بالاست. دوربین های دارای این قابلیت دارای بازه داینامیکی بالاتر از معمول هستند.

داینامیک رنج یا بازه داینامیک چیست؟

بازه داینامیک به معنای توانایی دوربین در نشان دادن تصاویر با اختلاف نوری زیادی است. زمانی که اختلاف سطح نور در دو سطح متفاوت زیاد است، تصویر دوربین با بازه داینامیک پایین قسمت پر نور را سفید و قسمت کم نور را به صورت سیاه نشان می دهد. به این اشکال ضد نور شدن هم می گویند.

هرچه میزان بازه داینامیک دوربین مداربسته بیشتر باشد اختلاف سطح نور در دو محیط کم نور و پر نور کمتر به نظر می رسد و تصویر کمتر ضد نور می شود.

بازه داینامیک در چه محل هایی اهمیت پیدا می کند؟

دربهای ورودی که به سمت محیطهای خارجی و پر نور باز می شوند. پارکینگ هایی که یک قسمت پر نور و قسمتی کم نور دارند. اتاق هایی که پنجره های به سمت نور مستقیم دارند و … محیط هایی هستند که بازه داینامیک دوربین اهمیت بالایی پیدا می کند.

بازه داینامیک دوربین های WDR چقدر است؟

اصطلاح Wide Dynamic Range تعریف دقیقی از میزان این بازه ندارد. در دوربین های امروزی عادی، بازه داینامیک حدود 50db است پس میتوان هر دوربینی با بازه بیش از این مقدار را WDR نامید. موضوع اصلی و پر اهمیت در انتخاب دوربین های WDR، توجه دقیق به میزان این بازه است. توجه داشته باشید که بازه داینامیک چشم انسان حدود 160db است اما دوربین های مداربسته به سختی به این مقدار میرسند.

تفاوت WDR و BLC در چیست؟

(برای اطلاعات بیشتر به مطلب BLC در دوربین مداربسته مراجعه کنید)

WDR به معنای افزایش بازه داینامیک دوربین است در حالی که BLC تنها بازه داینامیک را جا به جا می کند. مکانیزم WDR امکان دیدن همزمان تصویر در قسمت کم نور و پر نور را فراهم می کند در حالی که در BLC از طریق باز کردن بیشتر دیافراگم امکان دیدن قسمت کم نور را به قیمت اشباع شدن قسمت پر نور ایجاد می کند.

1 Comment

  1. Avatar
    روزبه رحمانی سپتامبر 30, 2015 Reply

    تازه با وبسایت شما آشنا شدم مطالبتون عالی هستن
    لطفا در مورد دزدگیر هم مطلب بذارید. باز هم تشکر

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.