ممکن است ماشینتان را در خیابان پارک کنید و بعد که به سراغ آن رفتید متوجه آسیب دیدگی، دزدی و… شوید. بعد از وقوع حادثه تصادف فرد مقابل صحنه جرم را ترک کند. در چنین شرایطی بهترین راهکار استفاده از دوربین خودرو است. دوربین ماشین چیست؟ با به کارگیری این دوربین می توانید در صورت بروز هر گونه مشکل تصاویر آن را در دسترس پلیس قرار دهید. اما کاربرد اصلی دوربین خودرو چیست؟ برای مشاغلی چون شرکت واحد، سرویس و… مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال اگر اولیاء کودکان ادعا کنند که در سرویس اتفاقی برای کودکشان رخ داده است در صورتی که ماشین مجهز به دوربین خودرو باشد می توانید تمامی تصاویر ثبت شده را به آن ها نشان داده تا نگرانی شان رفع شود.

در ادامه می خوانید:

 • دوربین خودرو چیست؟
 • کاربرد دوربین ماشین چیست؟
 • دید در شب دوربین ماشین چیست ؟
 • انواع روش های نصب دوربین ماشین
 • ویژگی های منحصر بفرد دوربین خودرو چیست؟
 • منبع تغذیه دوربین ماشین چیست؟

دوربین خودرو چیست؟

دوربین ماشین از 1 الی 2 لنز تشکیل شده است که می توانید آن را در هر نقطه ایی از ماشینتان نصب کنید. این دوربین تصاویر با کیفیتی از داخل و بیرون ماشین را در اختیارتان قرار خواهد داد. با به کار گیری این دوربین می توانید وقایع داخل و اطراف ماشین را چک کنید. در برخی از نمونه های جدید می توانید تصاویر ضبط شده توسط دوربین را بر روی تلفن همراهتان، تبلت و… مشاهده نمایید.

کاربرد دوربین ماشین چیست؟

وجود دوربین ماشین برای تمامی افراد لازم است اما برای اشخاصی که با ماشین کار می کنند و زمان بیشتری را در اتوبان ها و جاده ها می گذرانند ضروری است. دوربین خودرو کاربرد های متفاوتی دارد که از شاخص ترین های آن می توان به ثبت وقایع داخل خودرو، حوادث جاده ایی، دزدی و یا آسیب دیدگی بدنه ماشین و دوربین دنده عقب خودرو اشاره کرد. در ادامه هر یک از موارد نام برده را به اختصار توضیح خواهیم داد.

هنگام رانندگی ممکن است اتفاقات ناخوشایندی رخ بدهد. برای آنکه بتوان تا حد ممکن در صورت وقوع حوادث آن ها را به صورت قانونی پیگیری کرد بهتر است ماشینتان را به دوربین ماشین مجهز نمایید. بعضاً ممکن است بعد از تصادف فرد مقابل صنحه تصادف را ترک کند و منتظر افسر راهنمایی و رانندگی نماند در چنین مواقعی اگر خودروی شما دوربین داشته باشد می توانید در کمترین زمان ممکن شکایت کرده و خسارتتون را دریافت کنید.

در صورتی که دوربین وقایع داخل خودرو را ثبت کند شما می توانید در طول سفر خاطراتتون را ثبت کنید. اگر با ماشین کار می کنید می توانید در صورت دزدی در ماشین آن را پیگیری کنید. به طور مثال اگر اتوبوس شرکت واحد به دوربین خودرو مجهز باشد و مزاحمت و یا دزدی در طول مسیر رخ بدهد با مراجعه به تصاویر ثبت شده می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید.

در برخی مواقع شما ماشینتان را در محلی خلوت پارک می کنید و بعد که به سراغ آن میروید متوجه زدگی و یا شکستن چراغ های آن می شوید در چنین شرایطی تنها چیزی که می تواند به شما کمک کند وجود یک دوربین ماشین است که از به صورت تمام وقت از اتفاقات اطراف ماشین تصویر برداری کرده است.

دوربین را بر روی سپر نصب می کنید و برق آن را از چراغ دنده عقب می گیرید که در این حالت هر وقت از دنده عقب استفاده کنید دوربین به صورت خودکار روشن می شود و تصویر را بر روی نمایشگر ماشین نشان می دهد. این قابلیت کمک می کند تا در مکان هایی که پارک کردن سخت است پارک کنید.

دید در شب دوربین ماشین چیست ؟

دوربین های خودرو در شب و تاریکی مطلق نیز تصاویر را با کیفیتی قابل قبول ثبت می کنند زیرا این دوربین ها دارای LED هایی در اطراف دوربین مداربسته می باشد که این امکان را برای دوربین فراهم می کند تا در شب نیز تصاویر داخل و خارج ماشین را با وضوحی قابل قبول ثبت کند. توجه داشته باشید که برخی از این دوربین ها را می توانید از راه دور تصاویر آن را بر روی تلفن همراه مشاهده نمایید.

انواع روش های نصب دوربین ماشین

 1. نصب در فضای داخلی

می توانید دوربین مداربسته خودرو را در فضای داخلی وسیله نقلیه نصب نمایید. این روش می تواند روش امن تری باشد زیرا دوربین از دسترس افراد خارج است. حتی می توانید آن را طوری نصب نمایید که از دید مخفی باشد و فرد خرابکار از وجود آن با خبر نگردد.  برای نصب دوربین مداربسته خودرو می توانید از تجیزاتی استفاده نمایید که با باتری کار می کنند. همچنین همچنین می توانید با اتصال به برق خودرو نیز انرژی الکتریکی مورد نیاز دوربین ها و دستگاه و ضبط و … را تامین نمائید. اما اشکال عمده ای که در این روش وجود دارد این است که شیشه ماشین مانع از رسیدن نور IR دوربین به خاارج از ماشین و رسیدن ه سوژه می شود. بنابراین نصب در داخل خودرو برای تصویربرداری در شب مناسب نخواهد بود.

 1. نصب در فضای خارجی

نصب دوربین مداربسته خودرو در فضای خارجی باعث می شود تا بهترین پوشش تصویر را داشته باشید. و از انجایی که دیگر مشکل تابش نور IR مانند روش اول در میان نیست می توانید از دوربین های دید در شب نیز استفاده کنید و حتی در شب نیز تصاویر با کیفیتی داشته باشید.

ویژگی های منحصر بفرد دوربین خودرو چیست؟

دوربین ماشین را می توانید در هر قسمتی نصب کنید. این دوربین ها بیشتر برای وسایل نقلیه عمومی کاربرد دارند. اکثر دوربین های ماشین از میکروفن پشتیبانی می کنند و یا خودشان مجهز به میکروفن هستند. در ادامه به برخی از ویژگی هایی که این دوربین ها از آنها پشتیبانی می کنند می پردازیم.

 • GPS

پارامتر GPS برای دوربین خودرو ضروری نیست اما در صورتی که از این ویژگی پشتیبانی کند می توانید در هر ساعتی به لوکیشن ماشین دسترسی داشته باشید. این ویژگی کمک می کند موقعیت دقیق فیلم های ضبط شده از داخل و خارج ماشین را ثبت کنید.

 • سنسور ضد لرزش

حرکت های ماشین ممکن است باعث ایجاد تصاویر تار و بی کیفیت شود. با وجود سنسور ضد لرزش تصاویر، با کیفیتی یکسان ثبت می شوند. با استفاده از این پارامتر دوربین به گونه ای تنظیم می شود که حرکت و لرزش ماشین روی تصاویر اثر نگذارند.

 • WIFI

در صورتی که دوربین خودرو از WIFI پشتیبانی کند می توانید به آرشیو تصاویر ضبط شده و یا تصاویر زنده دوربین از طریق تبلت و یا تلفن همراه دسترسی داشته باشید.

منبع تغذیه دوربین ماشین چیست؟

دوربین خودرو دارای باطری است. با استفاده از باتری تنها  چند ساعت به طور مداوم می توان تصاویر را ثبت کرد. در سفرها، در طول روز و بازه زمانی طولانی برای آن که دوربین خاموش نشود می توانید از برق ماشین استفاده کنید و در صورت خاموش بودن ماشین دوربین از باتری برای روشن ماندن استفاده کند. اکثر مدل های جدید دوربین ماشین را می توانید به فندکی ماشین متصل کنید.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂