دستگاه ضبط DVR به منظور ثبت و ضبط تصاویر دوربین مداربسته آنالوگ به کار می رود. اگر قصد خرید دستگاه DVR را دارید باید دو نکته را مد نظر داشته باشید. نکته اول اینکه رزولوشن دستگاه دی وی آر مورد نظر تا چند مگاپیکسل دوربین را ساپورت می کند. دومین نکته که هنگام تهیه DVR باید به آن توجه شود این است که دستگاه دی وی آر تصویر را با چه رزولوشنی ضبط می کند. در این مقاله قصد داریم تفاوت دستگاه DVR نوع n و p و هم چنین روش های تشخیص دستگاه DVR نوع n از نوع p را بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

  • دستگاه DVR چیست؟
  • تفاوت دستگاه DVR نوع n و p
  • چگونه متوجه شویم دستگاه DVR از نوع n است یا p ؟
  • تفاوت رزولوشن 1080P و 1080N
  • تفاوت DVR و NVR چیست؟

دستگاه DVR چیست؟

DVR مخفف Digital Video Recorder به معنای دستگاه ضبط دیجیتالی است که تصاویر آنالوگ ارسال شده از دوربین های مداربسته را تبدیل به دیجیتال کرده و بر روی هارد دیسک ذخیره می کند. دستگاه های دی وی آر را می توان از طریق کابل های کواکسیال به دوربین های آنالوگ متصل کرد که امکان دسترسی از راه دور را به آن ها می دهد. دستگاه های DVR عملکرد های پیشرفته ای مانند امکان جستجوی ضبط رویداد ها یا مرتب سازی بر اساس زمان و تاریخ را ارائه می دهند.

تفاوت دستگاه DVR نوع n و p

دستگاه نوع p به دستگاهی گفته می شود که کیفیت تصاویر ضبط شده و کیفیت تصاویر نمایش داده شده آن ها با هم یکی باشد. دستگاهی که رزولوشن ضبط آن ها کمتر از رزولوشن نمایش آن ها باشد، دستگاه های نوع n نام گذاری شده اند. به طور مثال اگر دستگاهی دارید که تا 5 مگاپیکسل دوربین را ساپورت می کند و به همان میزان ضبط آن خروجی 5 مگاپیکسل را به شما بدهد، اصطلاحا این دستگاه از نوع p است. در صورتی که دستگاه شما 4 مگاپیکسل را ساپورت می کند ولی خروجی که به شما می دهد کمتر از آن مقدار باشد، این دستگاه از نوع n است.

چگونه متوجه شویم دستگاه DVR از نوع n است یا p ؟

از کجا متوجه شویم دستگاه نوع n است یا نوع p؟ با استفاده از 3 روش زیر می توانید به جواب این سوال پی ببرید.

روش اول در تشخیص DVR نوع n از نوع p

اولین روش برای تشخیص DVR نوع n از نوع p، مشاهده کردن برچسب روی دستگاه DVR است. روی دستگاه های مختلف نوع فرمت ضبط و رزولوشن ضبط آن ها به صورت برچسب قرار گرفته شده است. در برند های اورجینال با سرچ شماره سریال دستگاه در اینترنت، اطلاعات کامل دستگاه برای شما نمایش داده می شود. در دستگاه های نو نیم (دستگاه هایی بدون نام و برند هستند) ممکن است شماره سریال دستگاه در اینترنت وجود نداشته باشد. در این صورت شما باید از راه های تخصصی تر به این موضوع پی ببرید.

روش دوم برای شناسایی نوع دستگاه DVR

دومین روش برای شناسایی نوع دستگاه DVR، ورود به منوی دوربین و مشاهده روی صفحه ورودی تصاویر دی وی آر است. در این روش باید ابتدا دستگاه DVR را روشن کرده و منتظر بمانید دستگاه لود شده و صفحه ی اصلی نمایش داده شود. روی هر کدام از کانال های دوربین که روی صفحه مشاهده می کنید، مقدار پیکسل و نوع n یا p آن نمایش داده می شود. روش دیگری وجود دارد که از طریق دستگاه دی وی آر می توانیم بررسی کنیم. در این روش ابتدا وارد منوی اصلی شده، سپس از گزینه ی سیستم وارد قسمت نوع تصویر شوید. در این قسمت گزینه ای به اسم رزولوشن را مشاهده خواهید کرد. با انجام مراحل گفته شده رزولوشن دوربینی که به دی وی آر شما متصل شده است را می توانید مشاهده کنید.

 روش سوم در تعیین نوع دستگاه DVR(n/p)

گاهی اوقات ممکن است رزولوشن های نمایش داده شده در دی وی آر به صورت نرم افزاری تغییر پیدا کنند. در این صورت باید چه کار کنیم و از کجا متوجه شویم دستگاه ما نوع n است یا p؟ برای این منظور به دو طریق می توان عمل کرد:

  • روش اول: دستگاه را از طریق نرم افزار cms به کامپیوتر متصل کنید. حین نمایش تصاویر، یک عکس از طریق گزینه snapshot از آن تصویر بگیرید. روی تصویر گرفته شده کلیک راست کرده وارد قسمت properties شده و سپس گزینه details را انتخاب کنید. در این قسمت رزولوشن تصویر را مشاهده خواهید کرد.
  • روش دوم: از طریق پلی بک دستگاه عمل کنید. به این صورت که یک قسمت از فضای ذخیره شده توسط دی وی آر را انتخاب کرده و آن را روی کامپیوتر خود بریزید. سپس روی آن تصویر راست کلیک کرده و با انتخاب گزینه properties و در ادامه details ، وارد تنظیمات رزولوشن شوید. در این قسمت اندازه رزولوشن و تصویر شما نمایش داده می شود.

تفاوت رزولوشن 1080P و 1080N

دستگاه هایی که رزولوشن 1080P را پشتیبانی می کنند، قابلیت نمایش دوربین های 2 مگاپیکسلی را دارند. کیفیت 1080N به کیفیت تصویر کمتر از 2 مگاپیکسل و تقریبا 1.3 مگاپیکسل گفته می شود. در رزولوشن 1080P تعداد پیکسل های عمودی تصویر 1080 و تعداد پیکسل های افقی تصویر 1920 عدد است(1920*1080). در رزولوشن 1080N تعداد پیکسل های عمودی تصویر 960 و تعداد پپیکسل های افقی تصویر 1080 عدد است(1080*960). 1080P رزولوشن بالاتری نسبت به 1080N دارد. کیفیت تصاویر در رزولوشن 1080P دو برابر 1080N است.

تفاوت DVR و NVR چیست؟

دستگاه ضبط DVR در سیستم های مداربسته آنالوگ و آنالوگ HD مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین های آنالوگ با استفاده از کابل کواکسیال و اتصالات BNC به ضبط کننده DVR متصل می شوند. در سیستم های مداربسته تحت شبکه از دستگاه ضبط NVR استفاده می شود. دوربین های IP در سیستم های تحت شبکه، توسط کابل شبکه به NVR وصل می شوند. دستگاه های ان وی آر از کیفیت ضبط بالاتری نسبت به دستگاه های دی وی ار برخوردار هستند. از مزایای سیستم های NVR می توان به نصب آسان تر و انعطاف پذیری بیشتر اشاره کرد. دستگاه های ان وی آر نسبت به دی وی آر نسبتا گران قیمت تر هستند. از مزایای استفاده از دستگاه دی وی ار می توان به عدم نگرانی در مورد ضعیف بودن سیگنال و سهولت در استفاده از آن اشاره کرد. هم چنین مواردی از جمله عدم امکان اتصال از راه دور و کابل کشی زیاد، از معایب استفاده از دی وی آر محسوب می شوند.