اصطلاح دوربین مداربسته آنالوگ نسل جدید یا آنالوگ HD اصطلاحی است که در رابطه با تکنولوژی های AHD، HDCVI و HDTVI به کار می رود. در این مطلب با این تکنولوژی ها بیشتر آشنا خواهید شد.

دوربین های آنالوگ نسل جدید چرا به وجود آمدند؟

با توجه به محدود بودن کیفیت تصویر در دوربین های آنالوگ سنتی (تیوی لاینی) و پر هزینه بودن سیستم های تحت شبکه این خلا در بازار سیستم های مداربسته برای یک سیستم ارزان قیمت و با کیفیت ایجاد شده بود. تکنولوژی های آنالوگ نسل جدید با این هدف به بازار عرضهشدند تا امکان افزایش کیفیت تصویر را در یک سیستم ارزان قیمت به وجود آورند. این دوربین ها همچنین به نحوی تولید شدند تا بتوانند دقیقا با بستر سیستم های آنالوگ سنتی هم خوانی داشته باشند و از این طریق امکان ارتقای سیستم های آنالوگ را به سادگی فراهم کنند.

اصول کار سیستم های آنالوگ نسل جدید به چه صورت است؟

اصول کار این سیستم تقریبا مشابه است. در دوربین از یک چیپ کد گذاری برای تبدیل اطلاعات دیجیتال به اطلاعات آنالوگ با تکنولوژی مربوطه استفاده می شود. اطلاعات به صورت سیگنال آنالوگ برای دستگاه DVR ارسال شده و در دستگاه توسط دکودر مجددا به اطلاعات دیجیتال تبدیل می شود و در نهایت برای پخش با بازبینی مورد استفاده قرار می گیرد. از انجایی که هر تکنولوژی به روش مختص به خود تصاویر را کد گذاری می کند امکان ارتباط بین تجهیزات ساخته شده با این تکنولوژی ها ممکن نخواهد بود.

چه تکنولوژی هایی شامل تکنولوژی های جدید آنالوگ می شوند؟

(برای اطلاعات بیشتر در رابطه با هر تکنولوژی بر روی نام آن کلیک کنید.)

  • AHD: یک تکنولوژی با استاندارد آزاد است. بیشتر توسط شرکتهای کوچک و کارگاه های تولید کننده دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر دوربین های متفرقه با این تکنولوژی عرضه می شوند.
  • HDCVI: تنها در انحصار شرکت Dahua ست. شرکت داهوآ تا به حال دو نسل از این تکنولوژی را معرفی کرده است.
  • HDTVI: یک تکنولوژی آزاد است که توسط دسته ای شرکت ها از جمله شرکت Hikvision برای تولید تجهیزات Turbo Hd این شرکت مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا دوربین های HD-SDI در بین تکنولوژی های آنالوگ جدید قرار نمی گیرند؟

(برای اطلاعات بیشتر به مطلب دوربین مداربسته HDSDI مراجعه کنید)

تکنولوژی HD-SDI در واقع در بین سیستم های دیجیتال طبقه بندی می شود. تکنولوژی HD-SDI امکان انتقال اطلاعات دیجیتال به صورت سریال را ایجاد می کند. با وجود اینکه می توان از بستر آنالوگ برای انتقال تصاویر در این تکنولوژی استفاده کرد اما در واقع بیشتر به تکنولوژی IP نزدیک است.