حافظه دوربین مداربسته از 30 تا 90 روز متغیر است. این عدد زمانی دقیق‌تر مشخص می‌شود که ویژگی‌های سیستم از جمله تعداد دوربین، وضوح تصویر، فرمت فشرده سازی، فریم ریت و… مشخص شوند. با دانستن این ویژگی‌ها می‌توانید بگویید دوربین مدار بسته تا چند روز فیلم نگه میداره. از طریق فرمول ظرفیت هارددیسک و اعمال مشخصات سیستم نظارتی نهایت حافظه دوربین مدار بسته را می‌توانید محاسبه کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته
 • نرم افزار محاسبه هارد دوربین مداربسته اندروید
 • عوامل موثر بر مدت زمان ذخیره‌ فیلم دوربین مداربسته

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته تماس بگیرید.

02188500020

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته

محاسبه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته را با توجه به ویژگی‌های سیستم و ظرفیت ذخیره‌سازی دستگاه به طور آنلاین می‌توانید انجام دهید. لینک زیر شما را به صفحه برای محاسبه انلاین مدت زمان ضبط دوربین مدار بسته هدایت می‌کند. اما محاسبه فضای ذخیره سازی مورد نیاز برای یک سیستم دوربین مدار بسته شامل در نظر گرفتن چندین فاکتور از جمله وضوح دوربین، نرخ فریم، روش فشرده سازی و مدت زمانی است که می خواهید فیلم را ذخیره کنید.

محاسبه نهایت حافظه دوربین مداربسته آنلاین

تعیین وضوح دوربین: وضوح دوربین های مداربسته خود را بدانید (به عنوان مثال، 720p، 1080p، 4K). رزولیشن بالاتر منجر به حجم فایل های بزرگتر می شود.

تعیین نرخ فریم: در مورد نرخ فریم بر ثانیه (fps) برای هر دوربین تصمیم بگیرید. نرخ فریم رایج 15 فریم در ثانیه، 30 فریم در ثانیه یا بالاتر است.

روش فشرده سازی را انتخاب کنید: سیستم های دوربین مدار بسته معمولا از فشرده سازی ویدئو برای کاهش اندازه فایل استفاده می کنند. روش های فشرده سازی رایج عبارتند از H.264، H.265 و MJPEG. هر کدام نسبت تراکم متفاوتی دارند.

محاسبه میزان بیت: برای محاسبه میزان بیت (بیت در ثانیه) از فرمول زیر استفاده کنید:

نرخ بیت (Bitrate)= عرض رزولیشن× ارتفاع رزولیشن × عمق بیت × نرخ فریم

 • عرض و ارتفاع رزولیشن بر حسب پیکسل هستند.
 • Bit Depth تعداد بیت هایی است که برای نمایش رنگ هر پیکسل استفاده می شود.
 • نرخ فریم بر حسب فریم در ثانیه است.

تبدیل Bitrate به Storage: می‌توانید میزان بیت را به بایت در ثانیه یا کیلوبایت در ثانیه تبدیل کنید. تبدیل به بایت باید بیت ریت را بر 8 تقسیم کنید و برای کیلوبایت تقسیم بر 8000 می‌کنید.

محاسبه میزان مصرف روزانه ذخیره سازی: سرعت ذخیره سازی (بایت یا کیلوبایت در ثانیه) را در تعداد ثانیه در یک ساعت و سپس در تعداد ساعت هایی که سیستم در هر روز ضبط می‌کند ضرب کنید.

محاسبه میزان مصرف ماهیانه ذخیره سازی: میزان مصرف روزانه ذخیره سازی را در تعداد روزهایی که می خواهید فیلم را نگه دارید ضرب کنید.

فرمول ظرفیت هارددیسک

برای محاسبه ظرفیت هارددیسک دوربین مداربسته از فرمول زیر استفاده می‌کنیم:

فرمول محاسبه هارد دوربین مداربسته

اگر به طور خاص علاقه مند به تخمین ظرفیت ذخیره سازی برای یک سیستم دوربین مداربسته هستید، این فرمول بر اساس فاکتورهای مرتبط با ضبط ویدیو است. عوامل اصلی شامل نرخ بیت ویدئو، نرخ فریم و مدت زمان ضبط است که فرمول را می توان به صورت زیر بیان کرد:

فضای مورد نیاز برای ذخیره اطلاعات = ۱G / ((۸/بیت ریت) × تعداد روز × تعداد دوربین× ۲۴× ۳۶۰۰)

 • فضای ذخیره سازی = مقدار فضای GB
 • بیت ریت دوربین =  پهنای باند دوربین
 • ۸= برای تبدیل بیت به بایت
 • ۳۶۰۰= برای تبدیل از ثانیه به ساعت
 • ۲۴= برای تبدیل از ساعت به روز
 • تعداد دوربین ها
 • تعداد روزها
 • 1 G را مقدار 1000.000.000 در نظر بگیرید.

این فرمول ظرفیت تخمینی ذخیره سازی مورد نیاز را برای راه اندازی سیستم دوربین مدار بسته به ما می دهد. نیازهای ذخیره سازی واقعی ممکن است براساس عواملی مانند راندمان فشرده سازی، پیچیدگی صحنه های در حال ضبط و هرگونه ویژگی یا تنظیمات اضافی در سیستم دوربین مدار بسته تغییر کند. برای براورد دقیق‌تر، برخی از شرکت‌های دوربین مداربسته و یا سیستم‌های VMS ممکن است ابزارهایی برای محاسبه نیازهای ذخیره‌سازی ارائه دهند. از آنها نیز می‌توانید بهره ببرید.

نرم افزار محاسبه هارد دوربین مداربسته اندروید

اگر بخواهید ظرفیت ذخیره‌سازی را از روش دیگری محاسبه کنید استفاده از نرم افزار را به شما پیشنهاد می‌کنیم. نرم افزار محاسبه هارد دوربین مداربسته اندروید را از طریق لینک زیر دانلود کنید و سپس با وارد کردن مشخصات سیستم نظارتی خود می‌توانید دریابید که حافظه دوربین مداربسته تا چند روز فیلم نگه می داره.

عوامل موثر بر مدت زمان ذخیره‌ فیلم دوربین مداربسته

وضوح و رزولیشن:

با بالا رفتن رزولیشن تصاویر، کیفیت فیلم دوربین مداربسته افزایش می‌یابد و تبع آن حجم فیلم بیشتر است. در نتیجه برای ذخیره در هارد دوربین مداربسته به فضای بیشتری نیاز خواهید داشت. پایین آوردن کیفیت ضبط می‌تواند از حجم فیلم‌های دوربین مداربسته برای ذخیره بکاهد. اما در نظر داشته باشید این کاهش وضوح تا چه اندازه باید باشد.

به عبارت دیگر آیا در تمامی کاربری‌ها به یک اندازه باید کاهش رزولیشن ضبط داشته باشیم یا خیر. این تنظیمات براساس هدف و نوع مکان انجام می‌شود. در غیر اینصورت اگر قرار باشد تمام مکان‌ها با یک تنظیمات و وضوح فیلم ضبط کنند، تولید دوربین‌های مداربسته با کیفیت بالا عملا فایده‌ای نداشته‌اند. برای آشنایی به مگاپیکسل و رزولیشن دوربین مداربسته مقاله مگاپیکسل چیست را بخوانید.

نرخ فریم یا Frame rate:

فریم ریت یا نرخ فریم به تعداد فریم‌هایی که در یک ثانیه فیلم را تشکیل داده‌اند اشاره دارد. هر چه تعداد فریم بیشتری در یک ثانیه داشته باشیم، فیلم به صورت روان‌تری پخش می‌شود. با پایین آوردن فریم ریت از حجم فیلم‌های دوربین مداربسته می‌کاهید. در نتیجه می‌توانید فیلم بیشتری را در حافظه دوربین مداربسته ذخیره کنید. برای آشنایی بیشتر با فریم ریت مقاله نرخ فریم دوربین مداربسته را بخوانید.

فرمت فشرده سازی:

فرمت‌های فشرده‌سازی در سیستم‌ نظارتی حجم تصاویر را بدون افت کیفیت تا حد مطلوبی کاهش می‌دهند. این فرمت‌ها بسته به نوع آنها می‌توانند حجم فیلم را تا 70 درصد فشرده کنند. این مقدار حجم قابل توجهی از فیلم را کاهش داده و در نهایت ظرفیت حافظه دوربین مداربسته به میزان کمتری اشغال می کند. کدک یا فرمت فشرده‌سازی در برندهای اصلی دوربین مداربسته به طور واقعی این کاهش حجم را اعمال می‌کنند. در حالی این ویژگی در دوربین‌های متفرقه ممکن است به همان اندازه مشخص شده عمل نکنند.

مدت زمان ضبط:

مدت زمان ضبط طی شبانه روز و روزهای هفته در حجم تصاویر ذخیره شده در حافظه تاثیر می‌گذارد. در نتیجه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به طور کلی متاثر از این تنظیمات خواهد بود. با یک مثال این مورد را روشن‌تر شرح می‌دهیم. فرض کنید دو سیستم مداربسته با ویژگی‌های یکسان دارید. قرار است یک سیستم فقط شب‌ها فیلم ضبط کند. سیستم دیگر به طور شبانه روز، فیلم می گیرد و ضبط می کند. مدت زمان ضبط هر دو، یکی نخواهد بود. سیستم مداربسته‌ای که شبانه روز در حال ضبط بوده‌است تصاویر بیشتری را ذخیره کرده و در نتیجه در مدت زمان کوتاهی هارد دستگاه پر می‌شود. اما سیستم دوم همچنان حافظه خالی برای ذخیره تصاویر دارد و همچنان به ضبط تصاویر ادامه می‌دهد.

شما می‌توانید مدت زمان ضبط را براساس جدول زمانی برای دستگاه مشخص کنید به عنوان مثال چند روز در هفته فیلم ضبط نکند و یا بازه‌ای از روز فیلم ضبط شود. تعیین زمان براساس مکان و اهداف نظارتی و امنیتی انجام می‌شود.

تنظیمات ضبط:

اگر تنظیمات ضبط را بر روی شرایط خاص قرار دهید مدت زمانی دوربین مداربسته فیلم نگه می دارد متفاوت خواهد بود. مانند مورد بالا که ضبط در زمان‌های خاصی قابل تنظیم است، شما می‌توانید تنظیم ضبط را روی تشخیص حرکت و یا وقوع رویداد تنظیم کنید. به این ترتیب دوربین در زمان تشخیص حرکت و یا ورود افراد و مانند آن تصاویرش ذخیره می‌شود. با این کار از ذخیره تصاویر تکراری و بی فایده اجتناب کرده‌اید.

تعداد دوربین:

تعداد دوربین‌های مداربسته در سیستم نظارتی بر حجم فیلم و تصاویر ذخیره شده تاثیر می‌گذارند. ظرفیت هارد دوربین مداربسته با بیشتر شدن تعداد دوربین با سرعت بیشتری پر می‌شود. در نتیجه مدت زمان ضبط دوربین مداربسته کاهش می‌یابد. تمامی موارد مطرح شده را در مقایسه با سیستم با ویژگی یکسان در نظر بگیرید.

4/5 - (2 امتیاز)