اگر حس کرده‌اید که حریم شخصی شما در خطر است و فرد یا افرادی در حال کنترل کردن شما هستند و یا از روی کنجکاوی می‌خواهید بیش‌تر درمورد پیدا کردن دستگاه شنود بدانید با این مقاله همراه باشید تا در کمتر از یک ساعت خودتان دستگاه شنود را پیدا کنید.

پیدا کردن دستگاه شنود

قبل از هر کار دیگری به طور دقیق خانه، ماشین، محل کار یا هر مکانی که موردنظرتان است را خوب بگردید. همه‌ی مکان‌هایی که ممکن است بهم ریخته باشد یا اختلالی در نظمش به وجود آمده باشد را جستجو کنید. ممکن است تلفن خش خش کند. گاهی نویز در خط تلفن نیز می‌تواند نشان‌دهنده‌ی دستگاه شنود باشد. وجود تغییرات در منزل یا خودرو مانند وجود تغییرات غیرعادی در سیم کشی خودرو می‌تواند نشان‌دهنده‌ی دستگاه شنود باشد.

اگر دستگاه ضدجاسوسی ندارید می‌توانید از رادیو کمک بگیرید. رادیو بهترین جایگزین برای پیدا کردن دستگاه‌های شنود آنلاین است. ابتدا تمام وسایل الکترونیکی خانه را از برق بکشید تا محیط تا حد امکان ساکت باشد. موج رادیو را روی FM قرار دهید. رادیو را به اطراف بچرخانید به ویژه در محل‌هایی که احتمال وجود دستگاه شنود در آن‌ها بیش‌تر است. اگر صدای رادیو تغییر کند و بلندتر شود نشان‌دهنده‌ی جاساز شدن یک دستگاه شنود است. این روش بیشتر برای پیداکردن دستگاه شنود در خودرو استفاده می شود.

از آن جا که دسترسی به دستگاه‌های حرفه‌ای شنودیاب کار سختی است، استفاده از موبایل گزینه‌ی بسیار مناسبی است. انتشار امواج الکترونیکی به پیداکردن دستگاه‌های شنود، ردیاب و جی پی اس کمک می‌کند. استفاده از موبایل با کمک نرم افزارهای مخصوصی چون Hidden Camera Detector صورت می‌گیرد. این نرم افزار با دریافت امواج دستگاه شنود را تشخیص می‌دهد. لازم به ذکر است که نرم افزارها هر یک معایبی دارند اما در بین آن ها Hidden Camera Detector کمترین ضریب خطا را دارد و البته استفاده از آن بسیار آسان می باشد.

بررسی محیط امری است که نیازمند دقت بالا خواهد بود زیرا تمامی دستگاه های جاسوسی و شنود بسیار کوچک بوده و به سادگی از دید مخفی می مانند. اگر به وجود دستگاه شنود در محیط زندگی، کار و وسیله نقلیه تان مشکوک هستید می توانید محل های در دسترس مانند زیر میز، گلدان، داشبورد و… مورد بررسی قرار بدهید. اگر با بررسی نتوانستید دستگاه را پیدا کنید بهتر است از نرم افزار ها کمک بگیرید.

در بازار دستگاه هایی عرضه می شوند که با احتمال خطای بسیار بالایی که دارند خریدشان چندان منطقی نیست اما هستند دستگاه هایی که با کمترین ضریب خطا دوربین مخفی و دستگاه شنود را ردیابی می کنند که البته قیمت بالایی دارند. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت خواهد بود که در صورت وجود دستگاه شنود دستگاه بوق خواهد زد و شما می توانید به سرعت آن را پیدا کنید.

نحوه کار دستگاه شنود

دستگاه شنود وسیله‌ای کوچک است که می‌تواند در نقاط مختلفی چون ماشین، اتاق و… نصب شده و همه‌ی صداها را ضبط کند. دستگاه‌های شنود مخفی دارای حافظه‌ی داخلی، جی پی اس و سیم کارت هستند. زمانی که دستگاه شنود به سیم کارت مجهز باشد و شما با آن تماس بگیرید تماس برقرار می شود و شما صدای محیط را میشنوید اما هیچگونه صدایی از طرف شما به آن طرف انتقال داده نمی شود.

انواع دستگاه شنود

دستگاه‌های شنود با تنوع زیادی در بازار وجود دارند. براساس نوع عملکردشان می‌توان آن‌ها را در دو گروه قرار داد:

دستگاه شنود رادیویی:

دستگاه‌هایی با فرکانس رادیویی هستند که در سایز کوچک طراحی شده‌اند تا به راحتی در گوشی همراه تعبیه شوند. از طریق این ابزار جاسوسی به راحتی می‌توانید مکالمات تلفنی را گوش داد. این نوع از دستگاه‌های شنود مکالمات را براساس امواجی شبیه امواج FM به یک گیرنده ارسال می‌کنند.

دستگاه شنود از راه دور:

دستگاه‌های شنود از راه دور به یک میکروفن حساس و ارسال کننده‌ی قوی نیاز دارند. به همین دلیل از یک میکروفن پارابولیک استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها یک میکروفن جاسازی شده به شکل دیش ماهواره‌ای کوچک، تقویت کننده‌ی سیگنال و ماژول پیشرفته با قابلیت گریز از اختلالات GPS دارند. با استفاده از این ابزار می‌توانند صداهای اضافه‌ی محیط را شناسایی و حذف کنند. از مدل‌های رایج این دسته ردیاب‌های شنود هستند.

پیش‌گیری از شنود

بسیار شنیده‌ایم که می‌گویند:”پیش‌گیری بهتر از درمان است” این موضوع در مورد دستگاه‌های شنود نیز صادق است. چه بهتر که نگذاریم شنودی اتفاق بیفتد تا این که بخواهیم دستگاه شنود را بیابیم. چند راه حل نسبتا ساده را این‌جا به شما پیشنهاد می‌دهیم.

زمان بسیار کمی برای گذاشتن دستگاه شنود آنلان نیاز است. بنابراین اگر درهای ماشین و خانه را به سرعت و به دقت قفل کنید با مشکلی مواجه نخواهید شد.

زمانی که شرایط سختی برای نصب دستگاه شنود فراهم آورید چنین امکانی برای سواستفاده گران پیش نمی‌آید.

یکی از راه‌های بالابردن امنیت خودرو و خانه نصب دزدگیر است. برخی دزدگیرها امکان کنترل از راه دور را دارند که این امر کار شما را بسیار راحت می کند.

کاربردهای دستگاه شنود

دستگاه شنود خودرو

می‌توانید دستگاه شنود را در لوازمی چون روکش فرمان، جعبه دستمال کاغذی، عروسک های روی داشبورد و… مخفی کنید. دستگاه شنود خودرو هنگام به سرقت رفتن ماشین بسیار کار آمد خواهد بود. این ردیاب‌ها حافظه‌ی داخلی خوبی دارند و صداهای اطراف را به دقت ضبط می‌کنند. ردیاب‌هایی که شنود دارند قابلیت‌ها و کیفیت‌های مختلفی دارند.

محافظت از سالمندان و کودکان

نگهداری از کودکان و سالمندان این دو قشر آسیب پذیر یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده هاست. اگر با رضایت آن‌ها دستگاه شنود را در مکانی که قرار دارند بگذارید می‌توانید از وضعیتی که دارند مطلع شوید. این استفاده به شما امکان می‌دهد هر زمان که از آن ها دور هستید بتوانید رفتار پرستار و…. را چک کنید. پیشنهاد می کنیم برای محافظت از افراد سالمند و کودکان از دوربین مداربسته مجهز به ضبط صدا استفاده کنید.

سوالات متداول پیدا کردن دستگاه شنود

ردیاب شنود چیست؟

ردیاب شنود قابلیت ردیابی، ثبت و ضبط صدا را دارد. هر زمان که نیاز داشته باشید می‌توانید به راحتی مکان موردنظرتان را شنود کنید. ردیاب‌های شنود به دو دسته‌ی ردیاب‌های شخصی و ردیاب‌های خودرویی تقسیم می‌شوند. در ردیاب‌های خودرویی علاوه بر سخت افزار ردیاب به میکروفونی خارجی نیاز دارید که در یک مکان مخفی مثل کابین خودرو جاسازی می‌شود. در نمونه‌های شخصی میکروفن به صورت مخفی درون دستگاه ردیاب قرار می‌گیرد. ردیاب‌های سیم‌کارتی امکان ضبط صدا را ندارند و فقط از طریق تماس با سیم کارت درون دستگاه می‌توان صدا را به صورت آنلاین گوش داد.

آیا استفاده از شنود قانونی است؟

همچون سایر تکنولوژی‌ها استفاده از دستگاه شنود آنلاین و… نیز بسته به نقض یا عدم نقض حریم خصوصی می‌تواند مجاز یا غیرمجاز باشد. اگر استفاده‌ی شما تداخلی با حریم خصوصی دیگران ندارد می‌توانید دستگاه شنود را در موقعیت موردنظرتان به کار ببرید. اما اگر اساسا هدف شما استراق سمع و دریافت اطلاعات به طور مخفی است چنین کاری غیرقانونی تلقی می‌شود.

شنود تلفن همراه چگونه صورت می‌گیرد؟

شنود تلفن همراه به حالتی گفته می‌شود که فردی بدون اجازه‌ به گوشی شما دسترسی پیدا کند تا به مکالماتتان گوش دهد. این عمل از طریق اپلیکیشن جاسوسی و یا هک کردن گوشی اتفاق می‌افتد. بعضی برنامه‌ها هنگام نصب به مجوز ضبط صدا نیاز دارند. این برنامه‌ها و به ویژه برنامه‌هایی که شبکه‌ی اجتماعی نیز نیستند ممکن است به شنود گوشی شما بپردازند. بسیاری از اپلیکیشن‌های جاسوسی قابلیت‌هایی چون گوش دادن به مکالمات و ضبط آن‌ها را دارند. چنین عملی غیرقانونی است و می‌تواند مورد پیگیرد قانونی قرار بگیرد.

چگونه شنود گوشی خود را غیرفعال کنیم؟

  • برای این کار باید درمورد امنیت برنامه‌هایی که نصب می‌کنید دقت کافی داشته باشید. به طور مرتب تنظیمات حریم خصوصی و برنامه‌هایتان را چک کنید. برای جلوگیری از نصب شنود به گزینه‌های امنیتی برنامه‌هایی که نصب می‌کنید دقت کنید.
  • هنگامی که می‌خواهید مجوز ضبط صدا به یک برنامه بدهید دقت کنید که از چه نوعی است. اگر یک برنامه از نوع شبکه‌های اجتماعی باشد چنین درخواستی معقول است اما معمولا یک بازی نباید چنین درخواستی بدهد.
  • اجازه ندهید افراد غریبه به تلفن شما نزدیک شوند.ممکن است شنودهای مینیاتوری بر روی گوشی شما نصب کنند بنابراین گوشی خود را برای تعمیر پیش افراد مطمئن ببرید.
  • بلوتوث خود را در مکان‌های شلوغ روشن نکنید . روشن کردن بلوتوث در چنین مکان‌هایی گوشی شما را در معرض شنود قرار می‌دهد.
  • به wifi های نامطمئن وصل نشوید. ممکن است در مکان‌های عمومی wifi وجود داشته باشد پیش از اتصال به آن‌ها از امنیتشان اطمینان کسب کنید.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

5/5 - (1 امتیاز)