برای خرید یا مشاوره با شماره 88532406-021 تماس بگیرید.

راهنمای خرید دوربین مداربسته آنالوگ

راهنمای خرید دوربین مداربسته آنالوگ

المان های متفاوتی در خرید یک دوربین مداربسته آنالوگ مناسب اهمیت دارد. در اینجا به اصلی ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

چیپ تصویر

(مقاله کامل در رابطه با چیپ تصویر دوربین مداربسته را بخوانید)

نوع چیپ تصویر دوربین مداربسته بالاترین اهمیت را در کیفیت تصویر آن دارد. البته در بیشتر دیتاشیت ها و کاتالوگ های دوربین مداربسته مدل دقیق چیپ تصویر قید نمی شود و تنها به دادن اطلاعات اولیه مانند اندازه چیپ و تکنولوژی ساخت آن بسنده می شود.

در دوربین های آنالوگ تیوی لاینی معمولا از یکی از تکنولوژی های زیر برای تولید چیپ تصویر استفاده می کردند:

چیپ تصویر CCD: این نوع از چیپ های تصویر نوع پر هزینه تر اما با ثبات تر از چیپ های تصویر دوربین مداربسته هستند. CCD های نسبت به دیگر انواع چیپ تصویر در دوربین های آنالوگ عمر بیشتری دارند و کیفیت تصویر به مراتب بهتری در نور کم برای شما ایجاد می کنند.

چیپ تصویر CMOS: چیپ های تصویر CMOS ارزان قیمت تر و کم مصرف تر هستند اما در مقابل عمر کمتری دارند، در شب تصویر ضعیف تری ایجاد می کنند و در نشان دادن رنگ ها به صورت واقعی مشکل دارند.

چیپ تصویر DIS: با پیشرفت بیشتر تکنولوژی در چیپ های CMOS، کیفیت تصویر در این چیپ ها بهبود یافت و در این بار در عین ارزان قیمت بودن کیفیت تصویر نیز تا حد زیادی بهتر شد.

ساخت چیپ های تصویر CCD با روزولشن های بالا بسیار پر هزینه است از این رو در دوربین های آنالوگ HD (دوربین های آنالوگ نسل جدید) به صورت معمول از چیپ تصویر Progressive CMOS استفاده می شود.

روزولشن تصویر

(مقاله کامل در رابطه با رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته آنالوگ را بخوانید)

المان های متفاوتی در کیفیت تصویر دوربین مداربسته نقش دارند اما رزولوشن یا تفکیک پذیری مهترین آنهاست. رزولوشن به معنای میزان نشان دادن جزئیات در تصویراست. هرچه روزولشن تصویر یک دوربین بیشتر باشد شما میتوانید جزئیات بیشتری را در آن ببینید. در سیستم های دیجیتال از مگاپیکسل برای نشان دادن روزولشن تصویر استفاده می شود که احتمالا با مفهوم آن آشنا هستید.

مشکل اینجاست که در دوربین های مداربسته نسل قدیم از واحد تیوی لاین برای نشان داده رزولوشن تصویر استفاده می شود. این واحد برای بسیاری از افراد نا شناخته است و اطلاعات زیادی به آنها برای خرید دوربین نمی دهد. دوربین های آنالوگ تیوی لاینی میتوانند حداکثر رزولوشنی برابر 720تیوی لاین خواهند داشت (رزولوشن بالاتر از 720tvl در سیستم آنالوگ قابل انتقال نیست) و این رزولشن معادلی حدود 0.5مگا پیکسل در سیستم دیجیتال خواهد داشت که طبیعتا رزولوشن تصویر ضعیفی محسوب می شود (این بزرگترین ضعف دوربین های آنالوگ سنتی است).

(برای اطلاعات بیشتر در رابطه با واحد تیوی لاین مقاله تیوی لاین دوربین مداربسته چیست؟ را بخوانید)

در دوربین های آنالوگ نسل جدید روزولشن تصویر با مگا پیکسل نمایش داده می شود. این دوربین ها در حال حاضر محدود به روزولشن 2 مگا پیکسل هستند. توجه داشته باشید که میزان جزئیات در تصویر یک دروبین شبکه با روزولشن برابر از یک دوربین آنالوگ بالاتر است.

دید در شب مادون قرمز

(برای اطلاعات تخصصی به مقاله دید در شب مادون قرمز دوربین مداربسته مراجعه کنید)

دید در شب IR یا مادون قرمز قابلیتی است  که امکان ایجاد تصویر در تاریکی را برای دوربین فراهم می کند. دید در شب دوربین های مداربسته انواع دیگری نیز دارد اما رایج ترین آن دید در شب مادون قرمز است.

در دوربین های با قابلیت دید در شب IR از تعدادی LED مادون قرمز برای تولید نور مادون قرمز استفاده می شود. هرچه تعداد یا قدرت نوردهی این LEDها بیشتر باشد میزان نور دهی دوربین ها نیز بیشتر خواهد بود. توجه داشته باشید که برد دید در شب ذکر شده در کاتالوگ دوربین ها معمولا بیشینه برد نور دوربین است و میزان برد مفید آن کمتر خواهد بود.

لنز

(برای اطلاعات بیشتر به مطلب لنز دوربین مداربسته مراجعه کنید)

لنز دوربین وسیله ای است که نور را از فضای اطراف دریافت کرده و آن را برای استفاده بر روی چیپ تصویر منعکس می کند. هرچه فاصله کانونی لنز دوربین شما کمتر باشد زاویه دید دوربین بیشتر خواهد بود و از طرفی هرچه فاصله زاویه دید دوربین شما بیشتر باشد عمق دید آن کمتر خواهد بود.

از نظر نوع لنز دوربین های مداربسته به چند دسته تقسیم می شوند:

دوربین های مداربسته با لنز ثابت: بیشتر دوربین های مداربسته دارای لنز ثابت هستند. این یعنی فاصله کانونی لنز دوربین و از طرفی زاویه دید دوربین مقداری ثابت است.

دوربین های مداربسته با لنز وریفوکال یا قابل تنظیم: دوربین های مداربسته با لنز وریفوکال، امکان تنظیم فاصله کانونی را در بازه ای محدود و به صورت دستی برای شما فراهم می کنند. پس از نصب دوربین شما میتوانید با توجه به زاویه مورد نظر خود لنز دوربین را تنظیم کرده و تصویر مورد نظر خود را بگیرید. البته دوربین های وریفوکال به نسبت دوربین های با لنز ثابت گران قیمت تر هستند.

دوربین های مداربسته با لنز زوم یا موتور دار(Motorized): لنزهای موتوردار از جهاتی مشابه لنزهای وریفوکال هستند با این تفاوت که در لنز موتوری برای تغییر زاویه دید دوربین تعبیه شده که امکان تغییر زاویه دید یا زوم کردن از راه دور را برای شما فراهم می کند. بیشتر دوربین های گردان یا اسپید دام دارای لنز موتوردار هستند و از طریق آن بر روی فواصل مختلف زوم می کنند. لنزهای موتور دار از دو نوع قبلی پر هزینه تر هستند.

بدنه دوربین

(برای اطلاعات بیشتر به مطلب بدنه دوربین مداربسته مراجعه کنید)

نوع و جنس بدنه هم یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب دوربین های مداربسته است.

با توجه به محل نصب دوربین مداربسته باید نوع بدنه مناسب آن انتخاب شود. جنس بدنه دوربین های مداربسته معمولا پلاستیکی یا فلزی است. بدنه ها با استانداردهای متفاوتی کیفیت سنجی می شوند ولی دو استانداردی که احتمالا زیاد با آنها سر و کار خواهید داشت استاندارد IP و IK هستند.

استاندارد IP مشخص می کند بدنه دوربین در مقابل نقوذ آب و گرد قبار چقدر مقاومت دارد. برای اطلاع از نوع کد گذاری این استاندارد مطلب استاندارد IP را بخوانید اما اطلاع داشته باشید که دوربین هایی که بدنه آنها کد IP66 مشخص می شود در مقابل پاشش آب و گرد و غبار کاملا مقاوم هستند (آنها را در آب قوطه ور نکنید). دوربین هایی که بدنه آنها با IK10 استاندارد گذاری شده نیز بدنه ای بسیار مقاوم نسبت به ضربات فیزیکی دارند.

نوع دوربین

انواع بسیار متفاوتی از دوربین های مداربسته با توجه به کاربری وجود دارد که مشخصات آنها، استفاده از آنها را برای محل هایی خاص مناسب میکند. در اینجا میتوانید رایجترین انواع دوربین مداربسته را ببنید:

دوربین مداربسته دام: این دوربین ها معمولا به صورت سقفی و در محیطهای مسقف نصب می شوند.

دوربین مداربسته بولت: این دوربین ها معولا به صورت دیواری و در محیط های صنعتی یا غیر مسقف نصب می شوند.

دوربین مداربسته گردان (اسپید دام): این دوربین ها امکان زوم  چرخش را فراهم می کنند. معمولا برای نظارت در محیطهای بزرگ از آنها استفاده می شود.

دوربین های مداربسته باکس (صنعتی): این دوربین ها فاقد لنز هستند و میتوانید از یک لنز خارجی بر روی آنها استفاده کنید. این موضوع امکان دسترسی به زوایا و لنزهای خاص برای دوربین را فراهم می کند.

دوربین مداربسته مینیاتوری: مهمترین خصوصیت این دوربین ها اندازه کوچک آنهاست. معمولا برای محیط هایی که به دوربین های با اندازه های کوچک نیاز دارند توصیه می شوند.

بدون نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.