دستگاه NVR در واقع نقشی کامل مشابه با DVR را در سیستم مداربسته شبکه بازی می کند. با توجه به ساختار سیستم مداربسته شبکه، طریقه نصب دستگاه NVR با DVR تاحدی متفاوت است. در این مطلب روش نصب این دستگاه را به صورت گام به گام آموزش می دهیم.

مقالاتی که پیش از آموزش به شما کمک می کند

مطالعه این مطالب می تواند پیش از نصب به شما در طراحی بهتر سیستم کمک کند:

پیش از نصب باید بدانید

ساختار سیستم های تحت شبکه با سیستم آنالوگ تا حد زیادی متفاوت است. از این رو شاید دستگاه NVR در ابتدا برای شما گیج کننده به نظر برسد.

 • در سیستم شبکه الزامی برای اتصال مستقیم تمامی دوربین ها به دستگاه NVR وجود ندارد.
 • سوئیچ های شبکه یا هاب سوئیچ ها میتوانند مانند انشعاب در سیستم شبکه عمل کنند و چند وسیله را در شبکه به هم متصل کنند.
 • دستگاه NVR شما الزاما به اندازه تعداد دوربین های قابل پشتیبانی ورودی ندارد. ممکن است یک دستگاه 32 کانال تنها یک ورودی داشته باشد. در این صورت باید دوربین ها را از طریق یک سوئیچ به دستگاه NVR متصل کرد.
 • دستگاه NVR میتواند دارای ورودی های POE باشد به این معنا که کابل شبکه به صورت همزمان وسیله ارسال اطلاعات و تغذیه دوربین را برعهده می گیرد.
 • برای تغذیه POE دوربین ها حتما توجه کنید که خود دوربین نیز از تکنولوژی POE پشتیبانی کند.
 • سعی کنید تا جای ممکن دستگاه NVR و دوربین های مداربسته را از یک برند انتخاب کنید. در صورتی که این امکان وجود نداشت دوربین ها و دستگاه حتما باید استاندارد ONVIF را پشتیبانی کنند.
 • پیش از نصب دستگاه NVR باید کمی اطلاعات در رابطه با اصول شبکه های کامپیوتری و اصطلاحات اصلی آن (مانند آدرس IP، هم رنج کردن دستگاه ها در شبکه و …) به دست آورید.

آشنایی با ورودی/خروجی های دستگاه

آموزش نصب دستگاه NVR

 1. ورودی/خروجی شبکه: از آن برای اتصال دستگاه به شبکه داخلی، مودم، سوئیچ و … استفاده میشود.
 2. RS485: یک پورت سریال است که معمولا برای گردش دوربین های گردان از آن استفاده می شود.
 3. ورودی تغذیه دستگاه: از طریق این ورودی دستگاه به برق شهر متصل می شود.
 4. کلید روشن و خاموش دستگاه
 5. رابط USB دستگاه: برای اتصال مووس یا فلش درایو (جهت گرفتن پشتیبان از تصاویر) مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. پیچ زمین کردن بدنه دستگاه
 7. خروجی HDMI: برای اتصال دستگاه به تلویزیون با مانیتور از طریق کابل HDMI
 8. خروجی VGA: برای اتصال دستگاه به مانیتور از طریق کابل VGA
 9. ورودی آنالوگ صدا: برای اتصال میکروفن به دستگاه
 10. خروجی آنالوگ صدا: برای اتصال بندگو به دستگاه
 11. ورودی های POE دوربین: برای اتصال و تغذیه دوربین ها (این ورودیها تنها بر روی دستگاه های POE وجود دارند.)

مراحل نصب

 1. پیش از نصب دستگاه NVR را باز کنید و هارد دیسک را داخل آن نصب کنید. نصب هارد بسیار ساده است. کافیست سوکت SATA و تغذیه را از روی برد به هارد متصل کنید و هارد را به دستگاه پیچ کنید.
 2. در ابتدا به دستگاه NVR و دوربین مداربسته توجه کنید. اگر هر دو دستگاه از فن آوری POE پشتیبانی می کردند نیازی به آداپتور ندارد. در غیر این صورت برای روشن کردن دوربین یک آداپتور مناسب تهیه کنید.
 3. دستگاه را روشن کنید و نمایشگر و موس را به آن متصل کنید تا امکان تنظیم دستگاه برای شما فراهم شود. (امکان تنظیم اولیه از طریق کامپیوتر)
 4. دوربین را از طریق کابل شبکه به دستگاه NVR متصل کنید. در صورتی که دستگاه شما POE باشد تعداد ورودی های آن زیاد است و دوربین ها را به صورت مستقیم به هر ورودی وصل می کنید. در غیر این صورت احتمالا یک یا دو ورودی دارید که تجهیزات باید از طریق سوئیچ به دستگاه متصل شود.
 5. بعد از وصل شدن دوربین به دستگاه به منوی Camera یا Add Camera در دستگاه مراجعه کنید. در این قسمت میتوانید مشخصات دوربین خود را ببنید. در این قسمت گزینه Add Camera را انتخاب کنید.
 6. در صورتی که در این قسمت نتوانستید دوربین ها را اضافه کنید احتمالا دوربین ها و دستگاه NVR در یک رنج IP قرار ندارد. برای هم رنج کردن آدرس IP دوربین های با دستگاه باید سه بخش اول از آدرس ها را یکی کنید. برای مثال آدرس 192.168.1.50 و 192.168.1.21 هم رنج هستند اما دو آدرس 192.168.1.50 و 192.168.6.50 با هم هم رنج نیستند.
 7. بعد از هم رنج کردن IPها دوباره به قسمت Add Camera رفته و دوربین ها را اضافه کنید.
 8. بعد از اضافه کردن دوربین ها تصاویر برای شما قابل دیدن خواهد بود.
 9. وارد منوی هارد یا HDD دستگاه شوید و هارد را فرمت کنید تا اماده ضبط شود.
 10. دستگاه شما قابل استفاده است. در مورد تنظیمات تخصصی منو در مطالب دیگری صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂