سیستم مداربسته تحت شبکه نوعی از سیستم مداربسته است که در آن انتقال اطلاعات بر مبنای پروتکل های شبکه صورت می گیرد. این سیستم در مقابل سیستم مداربسته آنالوگ که شکل سنتی سیستم مداربسته را تشکیل می دهد قرار می گیرد.

تاریخچه ای از دوربین های تحت شبکه

دوربین های تحت شبکه در مقابل دوربین های آنالوگ در صنعت مداربسته دوربین های جدید محسوب می شوند. در طول دهه 90 میلادی رفته رفته قسمت های مختلف سیستم های مداربسته آنالوگ مانند تجهیزات ضبط و پخش به دستگاه های دیجیتال تبدیل می شدند. این دستگاه ها با توجه به قابلیت های بسیار بالایشان سیستم های آنالوگ را به سرعت به سیستم های نیمه آنالوگ تبدیل کردند. در سال 1996 شرکت سوئدی AXIS برای اولین بار دوربین مداربسته ای ساخت که انتقال اطلاعات آن به جای سیستم های آنالوگ بر مبنای پروتکلهای شبکه (که رفته رفته در حال گسترش بودند) صورت می گرفت. از آنجایی که این پروتکل ها محدودیت های تصویری سیستم های آنالوگ را کاهش می داد این سیستم با استقبال زیادی رو به رو شد. تنها دلیل جایگزین نشدن کامل سیستم مداربسته آنالوگ با سیستم تحت شبکه بالاتر بودن قیمت آن بود.

سیستم تحت شبکه چطور کار می کند؟

همانطور که گفته شد در سیستم های  دوربین مداربسته تحت شبکه ارتباط قسمت های مختلف سیستم به وسیله شبکه های کامپیوتری برقرار می شود. هر دوربین در این سیستم دارای یک سیستم عامل کوچک است که به آن امکان ورود مستقل به محیط شبکه را می دهد. تجهیزات ضبط نیز می توانند به صورت مستقل در سیستم تصاویر را دریافت و ضبط کنند. این موضوع انعطاف پذیری بسیار بالایی به سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه داده است.

چرا تجهیزات مداربسته تحت شبکه گران قیمت هستند؟

این موضوع به صورت یکپارچه درست نیست. برای مثال تجهیزات ضبط شبکه یا NVR تفاوت قیمت زیادی با DVRها ندارد. این موضوع بیشتر در مورد دوربین های تحت شبکه مصداق پیدا می کند. همانطور که گفته شد دوربین های تحت شبکه دارای یک سیستم عامل داخلی هستند که امکان اتصال مستقل آنها به شبکه های کامپیوتری را فراهم می کند. در واقع دوربین های شبکه یک کامپیوتر کوچک در درون خود دارند که این سیستم عامل بر روی آن اجرا می شود. این موضوع باعث افزایش قیمت دوربین های تحت شبکه شده است.

چه زمانی از سیستم مداربسته تحت شبکه استفاده کنم؟

در صورتی که بار مالی سیستم مداربسته برای شما مهم نیست سعی کنید همیشه از سیستم مداربسته تحت شبکه استفاده کنید. اما در صورتی که به دنبال کاهش هزینه های سیستم مداربسته خود هستید استفاده از سیستم مداربسته تحت شبکه تنها زمانی ضرورت میابد که شما نیاز به نصب یک سیستم بزرگ (بیش از 32 دوربین) یا نصب یک سیستم مداربسته در محیطی وسیع را داشته باشید. در سیستم های کوچکتر استفاده از سیستم مداربسته آنالوگ نسل جدید می تواند نیاز شما را حد زیادی پوشش دهد.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂