کابل شبکه، دسته ای از کابل های زوج به هم تابیده یا Twisted pair است که از آن برای اتصال تجهیزات مختلف در شبکه های کامپیوتری استفاده می شود. در این مطلب با مشخصه های این کابل ها بیشتر آشنا خواهید شد.

کابل های زوج به هم تابیده چطور کار می کنند؟

با هدف کاهش تاثیر نویز بر روی سیگنال عبوری از کابل، در کابل های شبکه از زوج های به هم تابیده برای انتقال اطلاعات استفاده می شود. این زوج سینگال های یکسان را با جهت مخالف ارسال می کنند. در طرف گیرنده اطلاعات از دو سیم دریافت شده و با هم مقایسه می شود. با توجه به یکسان و مخالف بودن سیگنال کابل ها تشخیص تاثیر نویز بر روی آنها ساده بوده و این تاثیر به سادگی حذف می شود. به این روش از ارسال اطلاعات ارسال اطلاعات تفاضلی یا differential mode transmission نیز گفته می شود.

طبقه بندی کابل های شبکه بر اساس نوع دسته یا CAT

مقایسه کابل CAT5 و CAT6

دسته های متفاوتی از کابل های شبکه با توجه به نوع دسته یا CAT وجود دارد. کابل های شبکه CAT3 تا CAT8 امروزه مطابق با استاندارد ISO/IEC 11801 وجود دارد. این دسته بندی بیشتر میزان توانایی کابل بر اساس پهنای باند قابل  انتقال را نشان می دهد. از انجایی که در سیستم های مداربسته تنها کابل های دو دسته CAT5 و CAT6 کاربری دارد در این مطلب تنها به بررسی مشخصات این دو کابل می پردازیم.

[table id=13 /]

طبقه بندی کابل های شبکه بر اساس نوع پوشش

نوع محافظ کابل شبکه میزان مقاومت آن در مقابل اختلالات و فشارهای فیزیکی و الکترومغناطیسی را نشان می دهد. با توجه به کاربری های متفاوت کابلهای شبکه انواع متفاوتی از شیلد برای کابل شبکه وجود دارد. این شیلدها با حروف مخفف نشان داده می شوند. برای انتخاب کابل مناسب باید با این علائم آشنایی داشته باشید.

  • کابل UTP یا U/UTP: این کابل فاقد هرگونه فویل یا شیلد بر روی زوج ها یا مجموعه سیم هاست.
  • کابل U/FTP: این کابل فاقد فویل یا شیلد برای مجموعه سیم هاست اما زوج سیم ها در فویل محافظت شده اند.
  • کابل F/FTP: این کابل دارای فویل بر روی مجموعه سیم ها و فویل بر روی زوج سیم هاست.
  • کابل S/FTP: این کابل دارای شیلد بافته شده بر روی مجموعه سیم ها و فویل بر روی زوج سیم هاست.
  • کابل SF/UTP: این کابل دارای شیلد و فویل بر روی مجموعه سیم هاست اما فاقد محافظ برای زوج هاست.
  • کابل S/UTP: این کابل دارای شیلد بافته شده برای مجموعه سیم هاست اما فاقد محافظ برای زوج هاست.
  • کابل F/UTP: این کابل دارای فویل بر روی مجموعه سیم هاست اما فاقد محافظ برای زوج سیم هاست.

کابل شبکه UTP-FTP-SFTP

طبقه بندی کابل های شبکه از نظر نوع مغزی

کابل های شبکه از نظر نوع مغزی نیز به دو دسته تقسیم می شوند:

  • کابل ها با مغزی افشان
  • کابل های با مغزی مفتول

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂