بله، برخی از دوربین‌های مداربسته (CCTV) دارای قابلیت ضبط صدا هستند. این ویژگی معمولاً با یک میکروفن در دوربین یا پورت ورودی صدا برای اتصال میکروفن خارجی ارائه می‌شود. ضبط صدا می‌تواند به افزایش اطلاعات تصویری کمک کند و در برخی موارد، مانند مانیتورینگ حوادث یا اتفاقات صوتی، اهمیت دارد. در این مقاله می‌خواهیم دوربین با قابلیت ضبط صدا را بررسی کنیم و اینکه چگونه بفهمیم دوربین صدا ضبط می‌کند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • از کجا بفهمیم دوربین مداربسته صدا ضبط می کند
 • تفاوت عملکرد دوربین با ضبط صدا و بدون آن
 • مقایسه دوربین با میکروفن داخلی و خارجی
 • انواع میکروفن دوربین مداربسته
 • بهترین برند دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا

مشاوره رایگان قبل از خرید و نصب دوربین مداربسته

021-88500020

 

از کجا بفهمیم دوربین مداربسته صدا ضبط می کند

دوربین‌هایی مداربسته‌ای که قابلیت ضبط صدا دارند هم از نظر ظاهری و هم از نظر فنی متفاوت از سایر دوربین‌ها هستند. احتمالا برای شما هم جالب است که بدانید از کجا بفهمیم دوربین مداربسته صدا ضبط می کند. در ابتدا باید مشخص کنید آیا دوربین میکروفن دار است یا خیر. اگر دوربین را به تازگی خریداری کرده‌اید و یا دوربین در محلی نصب شده است و شما کنجکاوید در مورد آن بدانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

دوربین مداربسته با میکروفن داخلی
 1. شکل ظاهری دوربین را مورد بررسی قرار دهید. دوربین‌های مداربسته‌ای که دارای میکروفن داخلی هستند در نزدیکی لنز روزنه کوچکی دارند که همان میکروفن است. در برخی مدل‌ها این روزنه چندان قابل رویت نیست بنابراین اگر اطراف دوربین را با دقت ببینید می‌توانید آن را پیدا کنید.
 2. اگر به جعبه و دفترچه راهنمای دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا دسترسی دارید، ان را ملاحظه کنید. در آن ویژگی‌ها و اجزای دوربین مداربسته درج شده است. معمولا در دفترچه نحوه فعالسازی برخی قابلیت‌ها وجود دارد که اگر دوربین دارای میکروفن باشد، به آن نیز اشاره می‌شود. روی جعبه محصول نیز ویژگی‌های شاخص دوربین نوشته می‌شود. با بررسی نوشته‌های روی جعبه اگر به عبارت Built in mic برخورد کردید به معنا وجود میکروفن داخلی در دوربین است.
 3. از صفحه محصول در سایت سازنده دیدن کنید. در این صفحه معرفی مختصری از محصول ارائه می‌شود که مشخصات و قابلیت‌های بارز محصول در آن درج شده است.
 4. دیتا شیت محصول را مشاهده کنید. برای بدست آوردن دیتاشیت کافیست مدل دوربین را از سایت سازنده جستجو کنید. دیتاشیت مجموعه‌ای از اطلاعات کامل در مورد محصول است. در صورتی که دوربین دارای میکروفن داخلی باشد و یا از ضبط صدا پشتیبانی کند در دیتاشیت نوشته می‌شود. دوربین‌های با قابلیت ضبط صدا با اتصال به میکرفن خارجی صدا را ارسال می‌کنند.

تفاوت عملکرد دوربین با ضبط صدا و بدون آن

دوربین‌های مداربسته با قابلیت ضبط صدا در مقایسه با دوربین‌های معمولی (بدون قابلیت ضبط صدا) دارای تفاوت‌هایی هستند که می‌توانند در برخی مواقع اهمیت داشته باشند:

 • ضبط صدا: دوربین‌های با قابلیت ضبط صدا، علاوه بر تصویر، قادر به ضبط صدا نیز هستند. این امکان می‌تواند در مانیتورینگ و ضبط حوادث و اتفاقات صوتی مفید باشد.
 • میکروفن: بسیاری از دوربین‌های مداربسته با قابلیت ضبط صدا دارای میکروفن هستند که به طور مستقیم صدا را از محیط ضبط می‌کنند.
 • پورت ورودی صدا: برخی از دوربین‌ها به جای یا همزمان با میکروفن داخلی، پورت ورودی صدا برای اتصال میکروفن خارجی ارائه می‌دهند.
 • افزایش اطلاعات تصویری: اضافه شدن صدا به تصاویر، اطلاعات تصویری را افزایش می‌دهد و می‌تواند در تجزیه و تحلیل و رصد بهتر حوادث کمک کند.
 • مانیتورینگ ویدئو و صدا: در بعضی موارد، این نوع دوربین‌ها ممکن است امکان مانیتورینگ همزمان تصاویر و صدا را فراهم کنند.
 • تطبیق با قوانین حقوقی: در مواقعی که قوانین محلی مجاز به ضبط صدا هستند، دوربین‌های با قابلیت ضبط صدا می‌توانند با این قوانین سازگارتر باشند. با این حال، توجه به مقررات و قوانین محلی در مورد حقوق خصوصی ضروری است.

لازم به توضیح است که برخی از دوربین‌های مداربسته دارای قابلیت پخش صدا هم هستند. از این نوع دوربین‌ها برای برقراری ارتباط دو طرفه صدا استفاده می‌کنند. به عنوان مثال برای سالمندان این دوربین‌ها می‌تواند ایجاد یک ارتباط صوتی را برای او و فرزندش از راه دور فراهم کند ضمن اینکه شرایط سالمند تحت نظارت دوربین است. همچنین برای کودکان از این نوع دوربین مداربسته در زمانی که تنها در منزل هستند، استفاده می‌شود. به این ترتیب در نبود والدین فرزندان از راه دور تحت نظارت اولیاء خود هستند. برخی نیز برای نظارت بر عملکرد پرستار سالمد یا فرزند خود اقدام به نصب دوربین مداربسته میکروفن دار می‌کنند.

دوربین مداربسته با میکروفن داخلی خوب است یا میکروفن خارجی

انتخاب بین دوربین‌های مداربسته با میکروفن داخلی یا خارجی به عوامل مختلفی بستگی دارد که باید با نیازها و شرایط خاص شما هماهنگ شوند. در زیر تعدادی از مزایا و معایب هر یک از این انتخاب‌ها را بررسی می‌کنیم:

دوربین مداربسته با میکروفن داخلی:

مزایا:

 • کم هزینه تر: دوربین‌های با میکروفن داخلی معمولاً هزینه کمتری دارند.
 • نصب ساده: نصب آسانتر است چرا که نیاز به اتصال جداگانه به میکروفن ندارد.

معایب:

 • کاهش کیفیت صدا: ممکن است کیفیت صدای داخلی میکروفن‌های داخلی کمی پایین‌تر باشد.

دوربین مداربسته با میکروفن خارجی:

مزایا:

 • کیفیت صدای بهتر: میکروفن‌های خارجی معمولاً دارای کیفیت بالاتری هستند.
 • قابلیت نصب در مکان‌های دیگر: میکروفن خارجی را می‌توان در مکان‌های استراتژیک‌تر قرار داد.

معایب:

 • هزینه بیشتر: دوربین‌های با میکروفن خارجی معمولاً گران‌تر هستند.
 • نیاز به نصب جداگانه: نیاز به نصب میکروفن به صورت جداگانه دارد.

توصیه می‌شود که در انتخاب بین میکروفن داخلی یا خارجی، نیازها و محدودیت‌های خود را مدنظر قرار دهید. اگر کیفیت صدا برای شما اهمیت دارد یا می‌خواهید میکروفن را در مکانی خاص نصب کنید، انتخاب میکروفن خارجی ممکن است مناسب باشد. اما اگر برنامه‌ی شما نیاز به یک راه حل ساده و با کمترین هزینه دارد، دوربین با میکروفن داخلی مناسب‌تر است.

لیست قیمت دوربین مداربسته
دوربین مداربسته با قابلیت ضبط صدا

انواع میکروفن خارجی دوربین مداربسته

میکرفون‌های خارجی برای اتصال به دوربین مداربسته یا دستگاه در سه شکل کلی تولید می‌شوند:

 • میکروفن گلفی: علت نامگذاری میکروفن شکل آن است که شبیه به نیمه توپ گلف است
 • میکروفن سوزنی: همانطور که از نامش پیداست این میکروفن قابلیت مخفی شدن در کوچکترین فضاها را دارد.
 • میکروفن باکس: نوع سوم میکروفن بهصورت چهارگوش است که به آن نام باکس را داده اند.

هر سه نوع میکروفن انواع مختلفی از نظر برد دریافت صدا و کیفیت صدا دارند. هر سه آنها از طریق پورت صدا به دوربین مداربسته متصل می‌شوند. شما می توانید دوربین را در گوشه اتاق نصب کنید اما میکروفن را در وسط اتاق جاسازی کنید. محل میکروفن در کیفیت دریافت صدا بسیر تاثیر گذار است. طبیعتاً نصب میکروفن در کنار پنجره ایده خوبی نیست. زیرا آن نقطه دارای آلودگی صوتی است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله انواع میکروفن دوربین مداربسته مراجعه کنید.

بهترین برند دوربین با ضبط صدا

پرسش در مورد بهترین برند دوربین‌های مداربسته با قابلیت ضبط صدا می‌تواند به مراتب وابسته به نیازها، بودجه، دسترسی و محیط استفاده باشد. همچنین، برندهای مختلف در زمینه دوربین‌های مداربسته با قابلیت ضبط صدا و تصویر ممکن است در هر زمان تغییراتی داشته باشند.

برخی از برندهای معروف و محبوب در زمینه دوربین‌های مداربسته عبارتند از:

 1. Hikvision: یکی از برندهای پرطرفدار در صنعت مداربسته با محصولات متنوع و با کیفیت.
 2. Dahua: یک تولیدکننده بزرگ دوربین‌های مداربسته با تکنولوژی‌های پیشرفته.
 3. Axis Communications: شناخته شده به عنوان یکی از پیشروهای صنعت مداربسته با محصولات با کیفیت بالا.
 4. Hanwha Techwin (Samsung): دارای محصولات متنوع و فناوری‌های پیشرفته.
 5. Lorex: متعلق به شرکت Dahua بوده و دارای محصولاتی برای استفاده در خانه و کسب‌وکارها است.
 6. Sony: یک برند معروف با دوربین‌های با کیفیت و فناوری‌های پیشرفته.
 7. Vivotek: یک تولیدکننده مطرح دوربین‌های مداربسته با تمرکز بر تکنولوژی‌های پیشرفته.
 8. Pelco: یک برند معتبر با تاریخچه طولانی در صنعت مداربسته.
 9. Bosch: دارای محصولات متنوع از دوربین‌های تحت شبکه تا دوربین‌های مداربسته آنالوگ.
 10. Uniview (UNV): یک شاخه از Zhejiang Uniview Technologies Co., Ltd که به عنوان یک تولیدکننده مداربسته با تکنولوژی‌های پیشرفته شناخته می‌شود.

موارد فوق فقط چند نمونه از برندهای معتبر هستند و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. قبل از خرید، به مقایسه و بررسی مشخصات فنی هر مدل پرداخته و از نظرات کاربران، و توصیه‌های فنی استفاده کنید. همچنین، در نظر داشته باشید که نیازها و شرایط استفاده، تعیین‌کننده در انتخاب بهترین دوربین میکروفن دار برای شما است. برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید دوربین مداربسته با ما تماس بگیرید 88500020-021.

به این مطلب امتیاز دهید 🙂