مفهوم Dual Stream در دوربین مداربسته، یکی از مفاهیم مهم و معمولا نادیده گرفته در سیستم های مداربسته است. در این مطلب بیشتر با مفهوم عمومی Streaming و سیستم های dual stream آشنا می شوید.

Dual Stream در دوربین مداربسته یعنی چه؟

Stream در لغت به معنای جریان آب یا رودخانه است. از آنجایی که ویدئو از وجود یک جریان مسلسل از تصاویر به وجود می آید از این اصطلاح در رابطه با جریان تصویر استفاده می شود. Dual Stream به معنای استفاده از دو مسیر متفاوت از تصویر است که هر یک دارای خصوصیات مختص خود هستند.

زمانی که تصویر در دستگاه DVR یا دوربین تحت شبکه تولید می شود باید در تجهیزات متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد. ممکن است شما بخواهید تصویر را ضبط کنید یا به صورت کلاینت در محل های مختلف ببینید. مشکل زمانی به وجود می آید که تعداد زیادی از کلاینت ها میخواهند به دوربین یا دستگاه ضبط کننده وصل شده و تصاویر مختلفی را در کامپیوتر یا تلفن همراه ببینند. در صورتی که دستگاه بخواهد چند تصویر یا Stream را با بالاترین کیفیت برای تمام کلاینت ها بفرستد باید قدرت پردازش بسیار بالایی داشته باشد که هزینه دستگاه را بالا برده و تولید آن را غیر اقتصادی می کند.

راه حل در تولید دو Stream متفاوت تصویر است. یکی برای پخش زنده که با بالاترین روزولشن و کیفیت تولید می شود و دیگری برای پخش کلاینت که با کیفیت و حجم پایین تری تولید می شود. به Stream پخش زنده معمولا Main Stream و به Stream پخش کلاینت ها Sub Stream  می گویند.

Sub Stream در کجا استفاده می شود؟

هر زمان که شما سعی کنید از طریق یک وسیله دیگر به جز دستگاه ضبط کننده به تصاویر دوربین ها وصل شوید در واقع تصاویر را به صورت Sub Stream مشاهده می کنید. این موضوع شامل دیدن تصویر بر روی موبایل از طریق اینترنت، دیدن تصویر از طریق یک کامپیوتر متصل شده به دستگاه اصلی و … می شود. پس توجه داشته باشید که کیفیت تصویر در انتقال تصویر یا با کیفیت تصویر اصلی دستگاه متفاوت است و معمولا کیفیت پایین تری دارد. البته توجه داشته باشید که روزولشن و نرخ فریم به صورت جداگانه برای Substream قابل تنظیم است.

اگر نیاز به کیفیت بالا در کلاینت ها داشتیم چه کنیم؟

تجهیزاتی مناسب این کار طراحی شده اند که کیفیت بالاتری را برای substream ایجاد می کنند و یا یک استریم اضافه کیفیت بالا دیگر به جز Main Stream برای کاربری های تخصصی ایجاد می کنند (تجهیزات Triple Stream )، البته به علت کم بودن اطلاعات طراحان سیستم های مداربسته یا وارد کنندگان، معمولا این تجهیزات به سختی در ایران قابل دسترسی هستند و بیشتر تجهیزات با خصوصیات قبلا گفته شده در دسترس هستند.

پیشنهاد کارشناسان نصب دوربین مداربسته

یکی از مشکلات رایج در بازار فروش و نصب دوربین مدار بسته، وجود برندهای فیک و تقلبی است که انتخاب را برای مشتریان سخت کرده است. از طرفی گروهی از مشتریان براین باورند که برندهای اصلی، گران قیمت هستند بنابراین هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنیم کالای بهتری را خریداری کرده ایم. این موضوع به طور صد در صدی صحیح نیست و برندهای فیک نیز ممکن است با قیمتی بالا به فروش برسد. بنابراین توصیه می شود برای خرید دوربین مداربسته به نمایندگی های مجاز برندهای معتبر مراجعه نمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان با شماره زیر با کارشناسان ما تماس بگیرید:

021-88500020

به این مطلب امتیاز دهید 🙂