هنگام خرید دوربین مداربسته ممکن است سوالات مختلفی چون چه دوربینی بخرید؟ از کدام برند خرید کنید و… ذهن شما را مشغول کند. در این میان یکی از سوالات خریداران این است که دوربین تا چندمتر می‌تواند جزییات را نشان دهد یا به عبارتی برد مفید دوربین مداربسته تا چند متر است؟ اهمیت دانستن برد دوربین از آنجاست که می‌تواند نشان دهد برای محیطی که می‌خواهید به کار ببرید مفید هست یا خیر. دانستن این که برد دید دوربین مداربسته تا کجاست به شما امکان می‌دهد تا انتخاب مناسبی داشته باشید. پیش از آن که به تشخیص برد مفید دوربین برسیم باید بدانیم اساسا برد دوربین مداربسته چیست؟

در ادامه می‌خوانید:

 • برد دوربین مداربسته چیست؟
 • عوامل موثر در میزان برد دید دوربین مداربسته
 • برد دوربین مداربسته در تشخیص چهره
 • برد دوربین در خواندن پلاک
 • برد دوربین در فعالیت افراد
 • بالا بردن برد دید دوربین
 • برد دید در شب دوربین مدار بسته
 • عوامل موثر در برد مادون قرمز دوربین مداربسته
 • مضرات افزایش برد دید در شب

برد دوربین مداربسته چیست؟

به حداکثر مسافتی که دوربین می‌تواند تصاویر واضح و قابل قبولی را ثبت کند، برد دوربین مداربسته می‌گویند. در دیتاشیت دوربین‌ها استانداردی به نام DORI Distance درمورد برد دوربین وجود دارد که اطلاعات مورد نیاز در رابطه با برد دوربین مداربسته را در اختیارتان قرار می دهد. DORI مخفف عبارت Detection Observe Recognize Identification است. اما برد مفید دوربین مداربسته تا چند متر است؟ با توجه به پارامتر DORI برد دوربین مداربسته مشخص خواهد شد.

عوامل موثر در میزان برد دید دوربین مداربسته

عوامل زیادی بر میزان برد مفید دوربین مداربسته تاثیر گذار هستند. برخی از این عوامل شامل لنز دوربین مداربسته، رزولوشن دوربین، کیفیت ساخت و محل نصب دوربین است. اگر برد دوربین مداربسته برای شما مهم است و نمی توانید برای خرید دوربین مداربسته تصمیم بگیرید بهتر است با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید.

021-88500020
021-88500020

لنز دوربین مدار بسته

 لنز دوربین مداربسته به ترکیبی از عدسی‌ها گفته می‌شود که از آن‌ها برای تنظیم و ارسال نور محیط بر روی چیپ تصویر استفاده می‌شود. لنزها در دوربین مداربسته انواع مختلفی دارند که این تقسیم بندی براساس فاصله‌ی کانونی صورت می‌گیرد. لنز ثابت، متغیر دستی و متغیر موتوردار انواع لنز دوربین مداربسته را تشکیل می‌دهند. نوع لنز دوربین مداربسته عامل موثری در برد مفید دوربین مداربسته است. هرچه لنز(فاصله‌ی کانونی) دوربین کوچک‌تر باشد، میدان دید بیش‌تر خواهد بود و در نتیجه برد کم‌تری خواهیم داشت. در دوربین‌هایی که لنز متغیر دستی (وریفوکال) دارند فاصله کانونی را می‌توان تغییر داد. با توجه به این که تا چه حد بتوان فاصله‌ی کانونی را تغییر داد اجسام در فواصل دور قابل مشاهده خواهند بود. دوربین‌های وریفوکال با قابلیت زوم اپتیکالی که دارند برد مفید دوربین مداربسته را تا 1 کیلومتر افزایش می‌دهند. اگر از لنزی با فاصله‌ی کانونی بالاتر استفاده کنید به برد بیش‌تری دست می‌یابید. به عنوان مثال یک لنز 6 میلی‌متری زاویه دید را کاهش می‌دهد ولی بزرگنمایی ایجاد می‌کند و برد دید بیش‌تر می‌شود. ضعف این کار این است که زاویه دید دوربین کاهش می‌یابد.

رزولوشن دوربین 

به کمک رزولوشن می‌توان تصویر را در دوربین مداربسته اندازه گیری کرد. هرچه ابعاد تصویر کوچک‌تر باشد رزولوشن کم‌تر و هرچه بزرگ‌تر باشد رزولوشن نیز بیش‌تر است. رزولوشن همچون لنز بر روی برد دوربین اثر می‌گذارد. هرچقدر کیفیت دوربین بیش‌تر باشد جزئیات بیش‌تری قابل مشاهده است و این موضوع به میزان برد دوربین اثر می‌گذارد. انواع کیفیت تصویر برای دوربین‌های مداربسته وجود دارد. این کیفیت‌ها(2-3-4-8و..) بر روی برد مفید دوربین مداربسته موثرند. دوربینی که رزولوشن تصویرش 8 مگاپیکسل است جزئیات بیش‌تری را نسبت به دوربین 3 مگاپیکسلی نشان می‌دهد.

کیفیت ساخت دوربین 

کیفیت ساخت دوربین در میزان دید نقش مهمی دارد. خرید دوربین از برندهای معتبر به شما اطمینان می‌دهد که دوربین مناسبی انتخاب کرده‌اید. هنگام خرید دوربین به برند آن توجه کنید. برندهای تقلبی کیفیت مناسبی ندارند.

محل نصب دوربین 

از دیگر عوامل موثر بر برد دوربین محل نصب آن است. به ویژه در دوربین‌های بی‌سیم محل نصب بسیار مهم است. اگر بین وای فای و دوربین مانعی وجود داشته باشد قدرت سیگنال کاهش پیدا می‌کند.

برد دوربین مداربسته در تشخیص چهره

برای تشخیص چهره نیز باید بدانیم برد مفید دوربین مداربسته تا چند متر است؟ برد مفید دوربین در مورد قابلیت تشخیص چهره نسبی است. به این معنا که اگر شرایط تغییر کند برد دوربین نیز تغییر خواهد کرد. مثلا اگر ناظر بر دوربین افرادی که در آن محل تردد می‌کنند را بشناسد تشخیص افراد ساده خواهد بود. با توجه به این موضوع نیازی نیست که جزئیات زیادی مشخص باشد. اما اگر نیاز به تشخیص چهره‌ی افراد غریبه باشد نیاز به جزئیات بیش‌تری از تصویر آن‌ها وجود دارد. از دوربین مدار بسته به جز چهره اطلاعات مفید دیگری چون قد، رنگ لباس و … نیز به دست می‌آید. این اطلاعات گاهی از تشخیص چهره مفیدتر هستند.

برد دوربین در خواندن پلاک

 برخلاف چهره برای خواندن پلاک برد دوربین نسبی نیست. خواندن پلاک مانند خواندن متن است و از آن جا که اندازه‌ی متن ثابت و نسبتا بزرگ است کار راحتی است. یک دوربین آنالوگ با لنز 4 میلی‌متر و کیفیت 700TVL می‌تواند پلاک را تا فاصله 3 متری بخواند. برای فواصل زیاد بهتر است از دوربین‌های موتورایز که مناسب خواندن پلاک هستند استفاده کنید.

برد دوربین در فعالیت افراد

در فعالیت افراد برد دوربین مداربسته چقدر است؟ یکی از اهداف نصب دوربین مداربسته نظارت بر فعالیت افراد است. مشاهده‌ی فعالیت افراد از کاربردهای عمومی سیستم‌های مداربسته است. به ویژه در ادارات، مدیران برای نظارت بر عملکرد کارکنان از دوربین مداربسته استفاده می‌کنند. درمورد فعالیت افراد جزئیات کم‌تری نسبت به تشخیص چهره و خواندن پلاک وجود دارد. با استفاده از یک دوربین آنالوگ متوسط نیز می‌توان بر فعالیت افراد نظارت کرد.

بالا بردن برد دید دوربین

استفاده‌ی حداکثری از برد دوربین مدار بسته منجر به بالا بردن برد آن می‌شود. اگر زاویه‌ی دید و ارتفاع مناسبی برای دوربین تعیین شود بر روی برد دوربین اثر می‌گذارد. علاوه بر این، باید به تاثیر نور بر کیفیت دوربین توجه کنید. مثلا نور مناسب برای گرفتن تصویر پلاک مهم است. وجود نور پشت دوربین و رو به پلاک ایده‌آل است.

برد دید در شب دوربین مدار بسته

IR Range به معنی برد نور IR  است. نور مادون قرمز IR برای تصویربرداری دوربین در شب به کار می‌رود. ال ای دی های IR نصب شده در دوربین نور مادون قرمز مورد نیاز را تامین می‌کنند. برد دید در شب در دوربین‌های مختلف متفاوت است.

دید در شب مادون قرمز به چه معناست؟

دوربین نوری را که از روی اجسام مختلف در محیط منعکس شده دریافت می‌کند و به این صورت تصویر تشکیل می‌شود. این روند دقیقا مانند کارکرد چشم انسان است. ممکن است به این فکر کنید که به راحتی و با ایجاد کمی نور مشکل حل خواهد شد اما گاهی به دلیل مسائل امنیتی امکان استفاده از نور مرئی وجود ندارد. به همین دلیل استفاده از نور مادون قرمز برای روشن کردن محیط مناسب است. با استفاده از مادون قرمز هم تصویر تشکیل می‌شود و هم برای چشم انسان قابل دیدن نیست. ساختار چراغ‌های مادون قرمز بسیار شبیه چراغ‌های معمولی است ولی طیف فرکانس متفاوتی دارد.

عوامل موثر در برد مادون قرمز دوربین مداربسته

فاصله‌ای که در آن دوربین می‌تواند اشیا را به خوبی در شب تشخیص دهد به دو عامل بستگی دارد:

1- قدرت نور LED های مادون قرمز: هرقدر که LED های مادون قرمز دوربین قوی‌تر باشند نور بیش‌تری تولید می‌کنند. وقتی نور بیش‌تری تولید شود برد دید دوربین در شب نیز بیش‌تر می‌شود.

2- میزان حساسیت چیپ تصویر به نور IR: هرقدر چیپ دوربین به نور IR حساس‌تر باشد، به نور کم‌تری برای تولید تصویر نیاز داریم. بنابراین اگر حساسیت چیپ تصویر به نور IR بیش‌تر شود برد دید در شب دوربین نیز بیش‌تر می‌شود.

مضرات افزایش برد دید در شب

با استفاده از دو راه می‌توان برد دید در شب را افزایش داد.

1-افزایش قدرت یا کاهش زاویه‌ی نوردهی دوربین

2-افزایش حساسیت چیپ تصویر

راه اول و افزایش برد در شب منجر به اشباع شدن تصاویر در فواصل نزدیک خواهد شد. اگر نور تولیدی بیش از حد زیاد باشد ممکن است اجسام نزدیک بیش از حد روشن شوند و دیافراگم دوربین نیز بسته شود. با توجه به این موضوع قدرت نوری دوربین تنها در صورتی باید زیاد شود که هدف در فاصله‌ای دور قرار گرفته باشد. اگر هدف در فاصله‌ی نزدیک دوربین باشد بهتر است قدرت نوری کاهش پیدا کند و از پروژکتورهای مادون قرمز استفاده شود. افزایش حساسیت چیپ تصویر دوربین نیز باعث افزایش شدید قیمت دوربین خواهد شد.

در پایان به این موضوع توجه کنید که بررسی برد دوربین مداربسته به شما کمک می‌کند در هدفی که از ضبط تصاویر دارید موفق شوید. با انتخاب دوربینی که برد مورد نیاز شما را تامین کند بهترین کارایی را خواهید داشت.

سوالات متداول

دوربین های مداربسته با لنزهای متفاوتی طراحی و تولید می شوند و معمولاً بین  2.8، 3.6، 4، 6، 8، 12 و 16 میلی متر است که شما می توانید بسته به نیازتان یکی از انواع آن را انتخاب و خریداری کنید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در قسمت ویژگی های دوربین مداربسته فاصله کانونی و زاویه دید به صورت دقیق بیان شده است.

بله دوربین هایی که به تکنولوژی IR مجهز باشند توانایی این را دارند که در شب تصاویر را با وضوح قابل قبولی ثبت کنند. اگر کیفیت تصاویر در شب برایتان از اهمیت ویژه ایی برخوردار است می توانید از تکنولوژی EXIR استفاده کنید که به شما این امکان را می دهد در شب و تاریکی مطلق تصاویر رنگی و با کیفیت را به ثبت برسانید.

در ابتدا باید بدانید که حذف قسمتی از فیلم دوربین مداربسته عملا غیر ممکن خواهد بود. اما در صورتی که مجبور به حذف فیلم دوربین مداربسته به هر دلیلی هستید باید تمامی فیلم ذخیره شده بر روی هارد دیسک و کارت حافظه را پاک کنید. برای فرمت فیلم دوربین مداربسته دو روش وجود دارد که می توانید از طریق آنها اقدام به پاک کردن فیلم دوربین مداربسته نمایید:

 • حذف گام به گام فیلم دوربین مداربسته از طریق DVR و NVR
 • حذف فوری فیلم دوربین مداربسته از طریق کامپیوتر