برای خرید یا مشاوره با شماره 88500020-021 تماس بگیرید.

لنز وریفوکال دوربین مداربسته

لنز وریفوکال دوربین مداربسته

لنز وریفوکال دوربین مداربسته نوعی از لنز است که امکان تغییر دستی فاصله کانونی و فوکوس را برای شما فراهم می کند. در این مطلب با این نوع لنز بیشتر آشنا خواهید شد.

وظیفه لنز

(برای اطلاعات بیشتر به مطلب لنز دوربین مداربسته مراجعه کنید)

اندازه چیپ تصویر دوربین ها محدود و کوچک است. این موضوع باعث خواهد شد تصویر تشکیل شده بر روی چیپ تصویر بسیار محدود باشد. برای رفع این مشکل باید از وسیله ای برای متمرکز کردن نور بر روی چیپ تصویر استفاده شود. به این وسیله لنز می گویند. لنز دوربین های مداربسته معمولا از یک یا چند عدسی تشکیل شده که با توجه به فاصله کانونی، قسمت مشخصی از تصویر رو به رو را بر روی چیپ تصویر ایجاد می کنند.

هر چه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد تصویر را کمتر متمرکز می کند و زاویه دید دوربین کمتر خواهد بود. از طرفی در دو دوربین با لنزهای با فاصله کانونی ثابت دوربینی که چیپ تصویر بزرگ تری داشته باشد تصویر را با زوایه بیشتری نشان می دهد.

نحوه عمکلرد لنز وریفوکال

لنز وریفوکال از چندین عدسی تشکیل شده که به شکلی مشخص و با فاصله ای خاص نسبت به یکدیگر قرار داده شده اند. لنز به نحوی ساخته شده که امکان تغییر فاصله دو دسته از عدسی ها را برای شما فراهم می کند. با تغییر فاصله دسته اول شما فاصله کانونی لنز را تغییر داده و با تغییر دسته دوم فوکوس لنز را تنظیم می کنید. بازه تغییر عدسی ها محدود است چراکه با افزایش بیش از حد فاصله لنزها تصویر امکان خارج از بازه لنز تشکیل می شود و شما دیگر امکان فوکوس آن را نخواهید داشت. (البته لنزهای وریفوکال را طوری می سازند که تغییر فاصله کانونی بیش از بازه از نظر مکانیکی امکان پذیر نباشد.)

مقایسه انواع لنزها

  • لنزهای ثابت: لنزهای ثابت ساختمان به مراتب ساده تری نسبت به انواع دیگر لنز دارند. این لنزها امکان تغییر فاصله کانونی را ندارند و تنها میتوان فوکوس آنها را تغییر داد. اما در مقابل ارزان قیمت تر هستند.
  • لنزهای موتور دار: ساختمان لنزهای موتوردار تا حدی شبیه به لنزهای وریفوکال است با این تفاوت که تغییر فاصله کانونی در این لنزها از طریق موتور صورت می گیرد و البته بیشتر این لنزها امکان فوکوس خودکار نیز دارند.

انواع رایج لنز وریفوکال

لنزهای وریفوکال معمولا با بازه کانونی 2.8-12 میلیمتر، 3-9 میلیمتر، 5-50میلیمتر در دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع پایه لنز های ثابت

لنزهای وریفوکال معمولا با پایه C یا CS در دوربین مداربسته مورد استفاده قرار میگیرند.

 

0 Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.